29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radziwiłł: postulaty rezydentów są zrealizowane bądź są w trakcie realizacji

Ocena: 0
390

– Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o zakończeniu protestu głodowego lekarzy-rezydentów; ich postulaty są zrealizowane bądź w trakcie realizacji – skomentował dla PAP informację o zakończeniu protestu głodowego młodych medyków minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

fot. PAP/Marcin Obara

– Z zadowoleniem przyjmujemy decyzję o zakończeniu protestu głodowego. Postulaty rezydentów są już zrealizowane bądź są w trakcie realizacji. Pracuje zespół, w którym analizujemy, co jeszcze można zaproponować ponad to, co jest z powodzeniem realizowane – ocenił szef MZ.

Lekarze-rezydenci, którzy od 2 października prowadzili w Warszawie protest głodowy poinformowali w poniedziałek, że go kończą. Zakończyły się już też głodówki młodych lekarzy w Płocku, Szczecinie czy Wrocławiu. Rezydenci zapowiedzieli jednocześnie, że nie kończą walki o swoje sztandarowe postulaty. Przekazali, że medycy będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala pracować dłużej niż przewidują obowiązujące normy.

Rezydenci domagają się wzrostu nakładów na ochronę zdrowia w szybszym tempie niż proponuje rząd; chcą także powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją zapisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia oraz podwyższenia swoich wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej.

MZ podkreśla, że nakłady na zdrowie sukcesywnie rosną. Rząd przyjął projekt autorstwa Ministerstwa Zdrowia, stopniowo zwiększający nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.; w 2018 r. na ochronę zdrowia będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB; a rok później 4,86 proc. Nakłady na ten cel będą wzrastać w kolejnych latach: w 2020 r. - 5,03 proc, w 2021 r. - 5,22 proc., w 2022 r. 5,41 proc., w 2023 r. - 5,6 proc., a w 2024 - 5,8 proc. Docelowy poziom finansowania, czyli 6 proc. PKB, miałby zostać osiągnięty w 2025 r.

Zgodnie z zapowiedzią premier Beaty Szydło, aktualne pozostaje rozważenie możliwości skrócenia czasu dochodzenia do założonego pułapu publicznych nakładów na zdrowie.

Projekt, przygotowany przez Porozumienie Zawodów Medycznych, przewiduje, że docelowo na finansowanie ochrony zdrowia przeznaczane byłoby corocznie nie mniej niż 6,8 proc. PKB z roku poprzedniego. Zastrzeżono, że w 2018 r. na ten cel powinno być przeznaczone nie mniej niż 5,2 proc. PKB, w 2019 – 5,7 proc., a w 2020 r. – 6,2 proc.

Resort zdrowia wskazuje m.in., że w sierpniu weszła w życie ustawa regulująca sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać.

20 października, podczas pierwszego spotkania Zespołu ds. systemowych rozwiązań finansowych w ochronie zdrowia, minister Konstanty Radziwiłł poinformował o analizach możliwości dalszego zwiększania wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia (m.in. wynagrodzeń lekarzy rezydentów) połączonych z przeglądem funkcjonowania ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zespół ma zakończyć prace do 15 grudnia. Ma to umożliwić ewentualne odzwierciedlenie efektów prac zespołu już w przyszłorocznym budżecie państwa. Kolejne posiedzenie Zespołu jest planowane 3 listopada.

MZ argumentuje ponadto, że podejmuje działania na rzecz zmniejszania kolejek. Przyczynić ma się do tego - w ocenie MZ - m.in. wprowadzenie tzw. sieci szpitali oraz koordynacji opieki zdrowotnej, a także przekazanie dodatkowych środków m.in. na operacje zaćmy. Resort wskazuje, że rozwiązanie problemu braku personelu medycznego jest procesem długoletnim - podkreśla, że limity przyjęć na studia lekarskie rosną; zwiększana jest także liczba miejsc rezydenckich. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter