19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rafalska: poprawimy bezpieczeństwo w placówkach całodobowej opieki

Ocena: 2.5
152

Przygotowaliśmy nowelizację przepisów, które zwiększą bezpieczeństwo w placówkach zapewniających całodobową opiekę – poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

fot. pixabay.com

Chodzi o nowelizację ustawy o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego. – Podjęliśmy trud znowelizowania tych przepisów, pamiętając ubiegłoroczne przypadki zagrożenia zdrowia i życia osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych, które przebywały w całodobowych placówkach opieki, w placówkach nielegalnie działających. Pamiętamy to uczucie bezradności wobec tych sytuacji – powiedziała w środę Rafalska.

Zaznaczyła, że MRPiPS chce poprawić bezpieczeństwo i warunki pobytu osób starszych i osób niepełnosprawnych w całodobowych placówkach działających legalnie. –  Bo tych nielegalnie działających w ogóle nie powinno być – podkreśliła.

Minister zwróciła uwagę, ze ministerstwo proponuje wprowadzenie zakazu przyjmowania do takich placówek osób małoletnich. – Chcemy ograniczyć też liczebność tych placówek. Nie chcemy, aby przebywało w nich więcej niż 100 osób. Chcemy też wprowadzić wymogi co do kwalifikacji, jakie muszą spełniać pracownicy wykonujący usługi opiekuńcze – wyjaśniała. Dodała, że proponowane rozwiązania przewidują zaostrzenie kar (nawet 40 tys. zł) dla osób, które prowadzą bez zezwolenia placówki całodobowej opieki.

Jak zaznaczyła minister, według nowych przepisów wojewoda będzie miał możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie domów całodobowej opieki. – Chcemy wprowadzić również wykaz, rejestr nałożonych kar. Tak, żeby osoby, które szukają placówki, gdzie najbliżsi mieliby opiekę, wiedzieli, czy ta placówka do tej pory działała zgodnie z prawem, czy były w niej jakieś nieprawidłowości, czy była wcześniej karana – dodała Rafalska.

Wiceminister rodziny i pracy Elżbieta Bojanowska przypomniała, że coraz więcej osób starszych będzie potrzebowało pomocy i przebywało w placówkach całodobowej opieki. – Dlatego naszym zadaniem jest zapewnienie im maksymalnego poczucia bezpieczeństwa w tych placówkach, a także ich rodzinom – powiedziała.

Zwróciła uwagę, że proponowane zmiany poszerzą katalog możliwości zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

Resort chce, by projektowana ustawa weszła w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia, z tym, że przepisy dotyczące placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, z uwagi na fakt, że odnoszą się między innymi do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, zaczęłyby obowiązywać 1 czerwca 2018 r.(PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter