25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relacja z konferencji o aktualności myśli narodowej i chrześcijańsko-społecznej

Ocena: 1.6
792

Prof. Skibiński zwrócił też uwagę, że narodowcy i przedstawiciele katolicyzmu społecznego byli ważną częścią polskiego laikatu, którego dzieje same w sobie nie są wystarczająco znane. Wyraził nadzieję, że działanie podejmowane przez IDMN zainspirują innych do podjęcia takich badań. Zaznaczył też, że warto zapoznać się z niektórymi biogramami duchowieństwa polskiego z kręgu obozu narodowego czy katolicyzmu społecznego, zwłaszcza wobec oskarżeń o wsobność i egoizm pojawiających się wobec Kościoła. – Ludzi, których z takim poświęceniem działali na rzecz innych nie można nazywać wsobnymi – podkreślił dodając, że Instytut planuje wydać 14 tomów słowników, a być może jest to za mało.

- Dzieje obozu narodowego były przemilczane i fałszowane. Historiografia komunistyczna ograniczała się do epitetów: „faszyści”, „reakcja” – powiedział dr Krzysztof Kawęcki z Działu Naukowego IDMN, redaktor „Słownika biograficznego polskiego obozu narodowego”. Mówiąc o obozie narodowym, zwrócił uwagę na jego wielowarstwowość, na fakt, że skupiał przedstawicieli wszystkich klas społecznych, z przewagą robotników i chłopów. Podkreślił też, że obóz narodowy był w niepodległej Polsce obozem większościowym i bardzo zakorzenionym w społecznościach lokalnych oraz na uczelniach wyższych.

Dr hab. Rafał Łatka, z Działu Naukowego IDMN, redaktor „Słownika biograficznego polskiego katolicyzmu społecznego” podkreślił, że pomysłodawcą wydawani słowników był prof. Żaryn. Zaznaczył też, że obie serie mają być komplementarne, gdyż te dwa środowiska – działaczy obozu narodowego i katolicyzmu społecznego – w bardzo dużym stopniu się przenikają.

Poinformował, że w każdym z tomów znaleźć można około 60 biogramów. Niektóre są bardzo rozbudowane, inne – krótsze, również z uwagi na niedostateczną liczbę źródeł. Podkreślił, że słowniki mają w zamierzeniu ich twórców trafić do naukowców i studentów, również po to, by stały się one podstawą do dalszych prac.

W środowisku historyków Polsce mamy od lat dominację dwóch środowisk: lewicowo-liberalnego i piłsudczykowskiego. Tymczasem to środowisko obozu narodowego najbardziej wpłynęło na polską tożsamość. Chcemy poprzez działania Instytutu w pewnym sensie przywrócić tu równowagę

– powiedział.

Słowniki biograficzne polskiego obozu narodowego oraz polskiego katolicyzmu społecznego można nabyć poprzez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz za pośrednictwem Wydawnictwa Neriton.

Spotkanie, które odbyło się 31 marca w Domu Arcybiskupów Warszawskich poprowadził Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego został powołany 17 lutego 2020 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Jako państwowa jednostka kultury, od dwóch lat realizuje politykę pamięci skoncentrowaną na tradycjach idei narodowych, katolicko-społecznych i konserwatywnych.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter