16 lipca
wtorek
Mariki, Benity, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Republika Środkowoafrykańska: rozejm powoli wkracza do kraju

Ocena: 0
227

– Trzeba odbudować ten kraj od zera z prawowitą władzą – takie wyzwanie stojące przed Republiką Środkowoafrykańską widzi Mauro Garofalo, odpowiedzialny w rzymskiej Wspólnocie Sant'Egidio za relacje międzynarodowe.

fot. adrienblanc via Foter.com / CC BY

Powrócił on właśnie z Bangi, stolicy państwa, które powoli wychodzi z wojny domowej na mocy porozumienia między rządem a 14 grupami rebelianckimi, podpisanego w Rzymie pod koniec czerwca tego roku. Katolicki działacz przedstawił Radiu Watykańskiemu sytuację w tym kraju oraz działania, jakie usiłuje się tam podejmować w ramach wchodzenia w życie zawieszenia broni.

Garofalo poinformował, że Wspólnota Sant'Egidio pracuje nad wprowadzeniem konkretnych gwarancji, aby pokazać grupom zbrojnym wagę tego porozumienia. Organizowany jest Komitet Monitorujący, w skład którego wejdą wszyscy sygnatariusze dokumentu, w celu respektowania każdego z postanowień.

Porozumienie ma pomóc w realizowaniu działań w takich kwestiach jak pomoc humanitarna, wsparcie dla tych, którzy muszą zacząć życie na nowo oraz efektywne rozbrojenie. W wielu regionach na północy i wschodzie kraju państwo nie ma żadnych wpływów, brakuje kontroli granic, prowadzona jest nadmierna eksploatacja zasobów mineralnych czy lasów dla zdobycia drewna.

– To, co powinno stanowić dobro wspólne wszystkich obywateli, obecnie służy jako źródło dochodu tylko dla niektórych. Tym niemniej pojawia się wiele nadziei, choć nie można ukrywać trudności. Mamy ciągle do czynienia z poważnymi kwestiami, jak sprawiedliwość, pojednanie czy efektywność administracji państwowej, ale widać też wiele nadziei – wskazał Mauro Garofalo ze Wspólnoty Sant'Egidio.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 lipca

" Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie "

Dziś w Kościele: wtorek, XIV tydzień zwykły
+ wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Wj 2, 1-15a; Ps 69; Mt 11, 20-24
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - na okres wakacji proponujemy formację duchową w przystępnej formie: codziennie jeden kilkuminutowy film z cyklów prezentowanych na portalu SalveNet.Najwyżej oceniane artykuły

PATRONUJEMY

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -