16 czerwca
niedziela
Aliny, Benona, Anety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja chce "połknąć" Białoruś

Ocena: 0
1070

Rosyjski prezydent Władimir Putin naciska na białoruskiego przywódcę Alaksandra Łukaszenkę, chcąc podporządkować sobie Białoruś.

fot. PAP/EPA/ALEXEY DRUZHINYN

Formalnie ma się to nazywać „budowaniem państwa związkowego”. Związek Białorusi i Rosji, w Polsce popularnie nazywany „ZBiR”, formalnie powstał w 2000 r., ale do faktycznej integracji obu krajów nie doszło.

Putin rozmawiał z Łukaszenką 29 grudnia i 3 stycznia, ale wielogodzinne dyskusje do niczego nie doprowadziły. Według rosyjskiego politologa Andrieja Piontkowskiego, cytowanego przez portal RBK-Ukraina, podobnie było i dawniej, bo Łukaszenka co rok przyjeżdżał do Moskwy i obiecywał „pogłębione zjednoczenie”. – Wypijał szklankę wódki, pięknym gestem ją rozbijał, zabierał 10-12 mld dolarów subsydiów na kolejny rok i spokojnie odjeżdżał do domu – wskazuje Piontkowski. Ale Moskwa ma tego dosyć, a Putin chce kolejnego sukcesu.

– Putin pragnie być „carem”, ale sytuacja ekonomiczna w Rosji się pogarsza i jego notowania spadają – powiedział tygodnikowi „Idziemy” były kandydat na prezydenta Białorusi Aleksander Milinkiewicz. – Rosyjski prezydent nie ma narzędzi, by poprawić poziom życia w swym kraju, sankcje też robią swoje. I, jak to w imperiach, pozostaje mu ten sam scenariusz: wskazanie kolejnego wroga i poszerzenie swego terytorium. Nowy Krym znów uczyni Putina bohaterem narodowym. Najłatwiejsza do wzięcia jest Białoruś. Mimo że sojusznik, lecz niewdzięczny: nie uznał aneksji Abchazji, Osetii Południowej i Krymu, nie chce rosyjskich baz wojskowych – wylicza Milinkiewicz.

Oficjalnie premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział w grudniu, że jego kraj chce – w ramach ZBiR – wspólnej waluty i unii celnej. Wiadomo, że Rosjanie chcą też stworzyć na terytorium Białorusi bazę lotniczą. Ten ostatni pomysł Łukaszenka po raz kolejny skrytykował w grudniu. Tymczasem prywatne rosyjskie radio Echo Moskwy przeprowadziło badanie opinii publicznej, zadając pytanie, kto w razie powstania wspólnego państwa powinien nim kierować. Zarówno w internecie, jak i w badaniu telefonicznym zdecydowanie wygrał prezydent Białorusi.

Andriej Piontkowski jest zdania, że przed następnymi wyborami prezydenckimi na Białorusi (przełom 2019/2020) Kreml spróbuje jakoś „unieszkodliwić Łukaszenkę”. I wtedy ten „ostatni dyktator Europy” może okazać się prawdziwym obrońcą niepodległej Białorusi.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

NIEDZIELNY DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 czerwca

"Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe"

Dziś w Kościele: niedziela XI tygodnia zwykłego - uroczystość Najświętszej Trójcy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Prz 8,22-31 ; Ps 8,4-5.6-7.8-9 ; Rz 5, 1-5 ; J 16,12-15.
+ komentarz Tygodnika Idziemy
+ komentarze Bractwa Słowa BożegoNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -