19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozpoczęło się posiedzenie rządu

Ocena: 0
2454

We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie rządu, który zapozna się z założeniami MSZ dotyczącymi polskiej polityki zagranicznej w bieżącym roku oraz propozycją zmian w Kodeksie cywilnym, które mają skrócić termin przedawnienia roszczeń cywilnych.

fot. PAP/Radek Pietruszka

Pierwszym punktem, którym zajmie się Rada Ministrów będą założenia polskiej polityki zagranicznej na 2018 r. Minister spraw zagranicznych corocznie na posiedzeniu rządu przedstawia założenia polityki zagranicznej na dany rok; dokument ma charakter poufny. Zwyczajowo w pierwszym kwartale roku szef MSZ przedstawia też w Sejmie informację o zadaniach w polityce zagranicznej.

Rząd ma się zająć także przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji m.in. Kodeksu cywilnego, który – co do zasady – ma skrócić termin przedawnienia roszczeń cywilnych.

Główny przepis noweli przewiduje skrócenie podstawowego terminu przedawnienia roszczenia z 10 do 6 lat. Natomiast w przypadku roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz dotyczących świadczeń okresowych, np. czynszu, najmu i dzierżawy wynosiłby on jednak, tak jak dotychczas, trzy lata.

Proponowana regulacja zakłada również wzmocnienie praw konsumentów poprzez zobowiązanie sądu do zbadania, czy roszczenie jest przedawnione. Jeśli po analizie materiału dowodowego sąd stwierdzi, że upłynął termin przedawnienia powództwo zostanie oddalone i żadna czynność dłużnika nie będzie już do tego potrzebna. W projekcie zapisano także, by w wyjątkowych przypadkach sąd mógł nie uwzględnić upływu terminu przedawnienia, jeżeli wymagają tego względy słuszności.

W projekcie przewidziano też modyfikację sposobu liczenia upływu terminu przedawnienia. Bieg przedawnienia, ma się bowiem kończyć z upływem ostatniego dnia roku kalendarzowego. Oznaczałoby to, że terminy przedawnienia zostaną nieco wydłużone – o czas do końca roku kalendarzowego. Reguła ta nie będzie jednak dotyczyć terminów przedawnienia krótszych niż dwa lata.

Rząd zajmie się również projektem ustawy przewidującej utworzenie Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Do zadań Instytutu, nadzorowanego przez premiera, należeć będzie przekazywanie młodym pokoleniom znaczenia tradycji polsko-węgierskiej, wzmocnienie współpracy i nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodym pokoleniem. Ponadto jego celem ma być wspieranie inicjatyw, projektów naukowych i oświatowych mających na celu wzajemne poznawanie języka, kultury, historii i polityki obu państw.

Instytut ma też wzmacniać konkurencyjność obu krajów poprzez wspieranie myśli innowacyjnej polsko-węgierskich organizacji kulturalnych, gospodarczych i politycznych, a także finansować lub dofinansowywać przedsięwzięcia na rzecz współpracy.

Rada Ministrów omówi też przygotowany przez resort infrastruktury projekt uchwały ws. ustanowienia programu wieloletniego: „Pomoc w zakresie finansowania kosztów zarządzania infrastrukturą kolejową, w tym jej utrzymania i remontów do 2023 roku”.

Pod koniec października ówczesny resort infrastruktury i budownictwa informował, że na program ten zaplanowano 27 mld zł; dokument ma ustanowić ramy finansowe oraz warunki realizacji zamierzeń państwa dotyczących zarządzania infrastrukturą kolejową. (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter