18 sierpnia
czwartek
Ilony, Bronislawa, Heleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Były senator uwikłany

Ocena: 0
794

Pierwszym tematem „Salonu Dziennikarskiego” z 3 grudnia były korupcyjne oskarżenia wobec Józefa Piniora. Publicyści rozmawiali także o zmianach w prawie podatkowym, reformie edukacji i polskiej polityce zagranicznej.

Audycję prowadził Jacek Karnowski.

 

 

Piotr Zaremba („W Sieci, Wpolityce.pl)

Klimat histerii

Opozycjonista z czasów PRL, były europoseł i senator PO Józef Pinior został zatrzymany przez CBA. Usłyszał zarzuty korupcyjne, ale sąd w Poznaniu nie przychylił się do wniosku prokuratury o jego aresztowanie. Wobec tej decyzji mam mieszane odczucia. Nie lubię, gdy ludzie miesiącami czy latami nawet oczekują na proces, a w Polsce się to zdarza. Jednak w tym przypadku obawa matactwa jest realna. W dodatku kuriozalne było uzasadnienie: sędzia przed wyrokiem nie może tłumaczyć, że ze względu na to, jakie osoby objęto śledztwem, nie byłaby to surowa kara. Nie można przesądzać czegoś takiego i łączyć tego z reputacją osób, których sprawa dotyczy.

Mamy do czynienia z klimatem histerii. Rozumiem, że ludzie przychodzą, by okazać solidarność przyjacielowi. Sam byłbym ostatnim, który typowałby Piniora jako kogoś uwikłanego w korupcję. Ale przypomnę: śledztwo było w toku, zanim jeszcze PiS doszedł do władzy. Uważam też, że w tej sprawie dominująca część obecnej opozycji stała się najlepszym sojusznikiem rządzących. Widać jak na dłoni, że nastroje środowisk dawniej mainstreamowych rozmijają się drastycznie z oczekiwaniami większości Polaków. Przeciętny Polak ma poczucie, że były senator jest broniony za wszelką cenę. On sam zaś kupił tę wersję, wszedł w rolę ofiary.

 

 

ks. Henryk Zieliński

Co z tą demokracją?

Mam nadzieję, że KOD zorganizuje manifestację w obronie przyjętej właśnie nowej kwoty wolnej od podatku. Ta decyzja jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2015 r., kiedy rządziła jeszcze Platforma Obywatelska. Wtedy zasadność działań TK nie była przedmiotem dyskusji, ale PO nie wykonało tego wyroku. Brońmy więc demokracji.

 

 

Dominik Zdort (do niedawna „Rzeczpospolita”)

Za mało czasu

Problem z oświatą leży w systemie kształcenia. Przy podziale na trzyklasowe segmenty nie sposób było w pełni zrealizować programu nauczania. Moja córka poszła do bardzo dobrego gimnazjum. Ale dlaczego musiała do niego trafić, skoro w podstawówce nie zrealizowano wszystkich elementów programowych? Te segmenty są zbyt małe.

 

 

Agnieszka Romaszewska (TV Biełsat)

Wiele wektorów

Politykę europejską trzeba budować ciężką pracą. Żeby coś wynikło ze spotkań przywódców, potrzeba wielu miesięcy przygotowań. Polska nie ma alternatywy dla polityki wielowektorowej. Jesteśmy skazani na Niemców, pytanie tylko: jaką pozycję mamy w rozmowach z nimi? To nasi sąsiedzi, musimy się z nimi dogadywać, ale to nie oznacza, że nie są dla nas ważne Wielka Brytania czy budowanie sojuszu środkowoeuropejskiego. Od prezydenta Ukrainy usłyszeliśmy w Warszawie wiele miłych i potrzebnych słów. Petro Poroszenko spotkał się też z Jarosławem Kaczyńskim. To słuszny krok dyplomacji ukraińskiej, bo prezes PiS kształtuje w jakiejś mierze scenę polityczną w naszym kraju. Niezwykle ważny jest też pomysł stworzenia instytucji pracującej nad stosunkami polsko-ukraińskimi.

 

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio. Omówienia poszczególnych odcinków można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 sierpnia

Czwartek, XX tydzień zwykły
Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 1-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter