23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Debata radykalna

Ocena: 0
1537

O zmianach w rządzie oraz protestach zwolenników aborcji i KOD mówiono w Salonie Dziennikarskim 1 października. Audycję prowadził Michał Karnowski

Zmiany w Radzie Ministrów

Spór o ochronę życia

KOD się radykalizuje

Oskarżenia ks. Międlara

Stanisław Janecki

Żeby było szybciej

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów powstał po to, aby resorty nie uzgadniały między sobą projektów ustaw w sposób długotrwały. Zmiany w rządzie przeprowadzono pod presją czasu. Wydatki na program Rodzina 500+ i inne kwestie socjalne są już zaplanowane – Mateusz Morawiecki mówił o tym na pierwszym posiedzeniu Komitetu. Teraz trzeba zarobić na nie pieniądze, a także wypracować środki na rozwój kraju. To będzie możliwe, o ile PiS będzie rządził dwie kadencje. Pierwsze efekty polityki rozwojowej zobaczymy za rok, dwa lata, a długofalowe skutki, gdy gospodarka ruszy z kopyta, odczujemy dopiero za kilka lat. Dlatego polityczne zaplecze rządu naciskało. Zadaniem Morawieckiego jest przełamanie wszelkich barier rozwojowych. Spółkami Skarbu Państwa ma zarządzać agencja, one mają być tym „wehikułem finansowym”, który umożliwi skok inwestycyjny. Zauważmy, że przyjęto model francuski: nad Sekwaną Michel Sapin jest jednocześnie ministrem gospodarki i finansów. Ten pomysł PiS miał już w 2007 r.: gdyby wygrał wtedy wybory, w miejscu Morawieckiego byłaby Grażyna Gęsicka.

 

ks. Henryk Zieliński

Gorsza niż komunizm

Kardynał Gerhard Ludwig Müller, z którym rozmawiałem niedawno, stwierdził wprost, że rewolucja obyczajowa przetaczająca się obecnie przez Europę jest groźniejsza od komunizmu. Ten niszczył relacje społeczne – obecna rewolucja niszczy człowieka w samej jego tożsamości, a przy tym realizowana jest w sposób mniej dostrzegalny.

„Czarny marsz” kobiet jest próbą zyskania paliwa politycznego, gdy inne, jak sprawa Trybunału Konstytucyjnego, zaczęły się powoli wypalać. Przypomnijmy, że według obecnej konstytucji liberalizacja przepisów aborcyjnych jest niemożliwa. Profesor Andrzej Zoll stwierdził, że gdyby ktoś skierował je do Trybunału, ten musiałby uznać je za niekonstytucyjne. Za jego prezesury nie było takiego orzeczenia, bo nikt nie zaskarżył owych przepisów. Dodajmy, że tzw. kompromis aborcyjny z 1993 r. pierwsza zakwestionowała lewica: w 1996 r. SLD wprowadził przesłankę umożliwiającą aborcję ze względów społecznych lub osobistych, którą rok później unieważnił TK.

 

Jan Pospieszalski

Kompromis nie działa

Projekt całkowitej ochrony życia pojawiał się w Sejmie co rok, co dwa lata. Pamiętamy, jak komitet „Stop Aborcji” zbierał podpisy, a Kaja Godek występowała w Sejmie, lżona przez posłów lewicy. Do tej sprawy nie powrócono nagle, przy okazji rządów PiS. Tak zwany kompromis aborcyjny, przepisy przywrócone przez orzeczenie prof. Zolla z 1997 r., nie działają, są nieszczelne, nadinterpretowane. Dziesięciokrotnie wzrosła liczba aborcji opartych na wątpliwych przesłankach. Niedawna sytuacja z warszawskiego szpitala przy Madalińskiego, gdy dziecko, które przeżyło aborcję, umierało przez 1,5 godziny pozbawione pomocy, alarmowała, że z tym kompromisem jest coś nie tak.

 

Piotr Zaremba

Radykalizm i groteska

Opozycja grozi krwawymi manifestacjami. Aby jednak do nich doprowadzić, trzeba mieć ludzi z determinacją, gotowych cokolwiek zaryzykować. Jeśli tacy są, to raczej po stronie prawicy. Adam Michnik nie przejawia chęci do bijatyki na ulicach – widzę u niego radykalizm retoryczny. Protestujący z KOD po wszystkim idą do restauracji i opiewają sukces. Paradoksalnie, im częściej pokazywać się będzie wypowiedzi Michnika w stylu reductio ad Hitlerum, tym lepiej, bo młodzież uznaje je za groteskę.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio. Omówienia poszczególnych odcinków można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

fot. PAP/Paweł Supernak
Idziemy nr 41 (575), 9 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter