14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Kto zawinił przy wypadku?

Ocena: 0
4229

Wypadek kolumny samochodów wiozących premier Beatę Szydło w Oświęcimiu stał się głównym tematem „Salonu Dziennikarskiego” z 11 lutego. Audycję prowadził Michał Karnowski.

fot. PAP/Tomasz Gzell

 

Piotr Skwieciński

Tanie państwo

Przed wypadkiem Beaty Szydło był Smoleńsk, jeszcze przed nim – katastrofa CASY, a jeszcze wcześniej – wypadek premiera Leszka Millera. To wszystko wpisuje się w pewien proces, który kojarzy się z dekapitalizacją polskiego państwa. Dekapitalizacji w sensie dosłownym – kolejne generacje oszczędności sprzętowych powodują konsekwencje – i dekapitalizacji personalnej. Przyczyną tego ciągu jest przyjęta dawno temu koncepcja tzw. taniego państwa. Ten proces postępuje. Obecne władze mają wszystko co trzeba, aby go przerwać.

 

Stanisław Janecki

Znieczulanie

Bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie to rzecz bezdyskusyjna. Jeśli pojawia się tutaj słabe ogniwo, można nim grać jako elementem zagrożenia. Do służb, które odpowiadają za bezpieczeństwo tych osób, należy wyeliminowanie wszelkiej możliwości ingerencji w tej kwestii, bo ona wpłynęłaby na ład państwowy. Tymczasem 16 grudnia przed Sejmem doszło do absolutnego zniesienia bezpieczeństwa szefowej rządu. Podczas jej wyjazdu z Sejmu mogło zdarzyć się wszystko. W mediach uznano to za normę, gdy tak naprawdę był to szczyt patologii. Jeśli obniża się standardy, następuje zmniejszenie wrażliwości, znieczulenie na pewne przypadki. I w przypadku realnego zagrożenia ochrona jest słabsza.

Wypadek Beaty Szydło zdarzył się wtedy, gdy panuje atmosfera oblężenia rządu i dehumanizacji jego członków. To również wpływa na ludzi, którzy chronią najważniejsze osoby w państwie. Łatwo mi sobie wyobrazić, że oficerowie BOR-u, którzy w ułamku sekundy decydowali o wydarzeniach w Oświęcimiu, mogli rozważać taką sytuację: uderzamy w to lekkie, małe auto, kierowca ginie lub jest ciężko ranny, a w Polsce rozpętuje się histeria, na ulice wychodzą marsze, ludzie krzyczą, że władza się „rozpycha” i zabija ludzi.

 

Adrian Stankowski

BOR do reformy

Katastrofa smoleńska przetrąciła kręgosłup BOR-u. Szef tej służby, niewątpliwie odpowiedzialny za zaniechania, którymi powinien zająć się sąd karny, dostał generalskie lampasy. Za jego kadencji doszło do wyrzucenia wielu kompetentnych ludzi, odeszło blisko stu oficerów. Teraz młodsi nie mają się od kogo uczyć. W dodatku docierają do mnie sygnały o różnych frakcjach w BOR-ze. To służba, którą trzeba jak najszybciej zreformować. Możliwe, że BOR zostanie podzielony na dwie służby: jedna będzie odpowiedzialna za ochronę obiektową, a druga za ochronę osobistą.

 

ks. Henryk Zieliński

Państwo nie hejtuje

Język nienawiści tym łatwiej jest używany, im bardziej dane formacje czy grupy społeczne nie są związane z zasadami etycznymi. Pamiętam, że na dworze Lecha Wałęsy lansowano takie określenie, że ideałem jest ktoś, kto jest wolny od wszelkich zahamowań moralnych. Mamy tego owoce. Zawsze będą ludzie, którzy będą się dopuszczali tzw. hejtu. Problem polega na tym, że osoby odpowiedzialne za państwo nie mogą dopuścić do instytucjonalizacji tej nienawiści. Czy w czasie II wojny światowej byli wśród Polaków antysemici? Byli. Natomiast władze Polskiego Państwa Podziemnego antysemityzm karały.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter