20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Niemcy wczoraj i dziś

Ocena: 0
3340

Tematyka "Salonu Dziennikarskiego" z 17 czerwca koncentrowała się wokół Niemiec. Goście Jacka Karnowskiego rozmawiali m.in. o śmierci Helmuta Kohla, burzy wokół słów premier Beaty Szydło w Muzeum KL Auschwitz oraz procedurze wszczętej przez Komisję Europejską wobec Polski.

fot. Un ragazzo chiamato Bi via Foter.com / CC BY-SA

 

ks. Henryk Zieliński

Historyczna klisza

W Polsce mamy tendencję do oceniania postaci Helmuta Kohla przez pryzmat tego, czym były dla nas Niemcy przed ich zjednoczeniem, w czasach, gdy u nas szalała komuna. Znad Renu, zwłaszcza w czasie stanu wojennego, otrzymywaliśmy rozmaitą pomoc. Wtedy Niemcy ze stolicą w Bonn były jednak czymś innym niż Niemcy ze stolicą w Berlinie. RFN była postrzegana jako państwo stonowane, samoograniczające się, a także mocno odwołujące się do tradycji chrześcijańskiej. Partia chadecka była rzeczywiście partią chadecką.

 

Piotr Zaremba

Naciągane oburzenie

Beata Szydło powiedziała, że państwo musi być silne i zdolne do tego, żeby odeprzeć zagrożenie, musi chronić swoich obywateli. Te słowa były zresztą kopią wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy ze stycznia 2016 r., za którą był bardzo chwalony. Żydzi z wojny wyciągnęli właśnie taki wniosek, że warto być silnym, twardym, bronić własnego interesu bądź własnych ludzi.

Obecnie można było przez naciąganą interpretację odnieść słowa premier do kwestii przyjmowania imigrantów. Ale przecież mamy kompletnie inne czasy. Czym innym było zagrożenie dla Polaków w latach 30., a czym innym jest dzisiaj. Teza, że jest to forma pogardy dla imigrantów, to dla mnie plemienna histeria i cynizm Donalda Tuska, który skomentował słowa Szydło z absolutną premedytacją, bo chce być liderem totalnej opozycji w Polsce.

 

Piotr Semka

Tezy idą w świat

Coraz częściej w niemieckich mediach występuje pewna autoteza: my, Niemcy, przepracowaliśmy temat Holokaustu w sposób doskonały, Polacy – nie, zatem musimy pilnować, aby teren obozu nie był wykorzystywany do takiej polityki, jaką prowadzi nacjonalistyczny rząd polski. W Niemczech skandaliczność takiego myślenia jest niezauważana, Polaków obraża.

Kolejny też raz obserwujemy mechanizm: kilka osób w Warszawie, mężów zaufania dużych dzienników, jak „Washington Post” czy tytuły niemieckie, formułuje interpretacje danego wydarzenia. Wysyłają oni gotowe klisze, wykorzystywane później przez duże agencje. Możemy to zjawisko nazwać „oligarchizacją” informacji. Widać to było na przykład w czasie miesięcznicy smoleńskiej. Na całym świecie, także w Niemczech, policja grzecznie, ale z użyciem siły wyprowadza ludzi, którzy blokują przemarsze. Także wiceszefa Bundestagu! To samo zajście, które w Niemczech zdarza się bardzo często, w Polsce jest przedstawiane jako atak na demokrację.

 

Tadeusz Zysk

Gdzie leżą przyczyny?

Procedura wszczęta przez Komisję Europejską pokazuje, że istnieje problem nierównego traktowania wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dania czy Austria też nie przyjęły ani jednego imigranta, nie najlepiej pod tym względem jest w Hiszpanii czy Portugalii. Myślę, że Bruksela powinna się zastanowić nad przyczynami tego kryzysu. Mamy olbrzymi problem – jest w Europie duża grupa muzułmanów i nie wiadomo, co z nimi zrobić. Nie wiemy nawet, ilu ich jest. Potrzebujemy diagnozy, dlaczego tak się stało, czemu w Grecji i Włoszech nie zadziałały żadne mechanizmy. Na szczęście powstają już opracowania, które pokazują przyczyny. Skąd się wziął w Europie radykalizm islamski? Dlaczego drugie i kolejne pokolenia muzułmanów w Europie się radykalizują?

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter