29 marca
środa
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Prokuratura w Sejmie?

Ocena: 5
889

Zawieszenie sejmowego protestu i jego konsekwencje oraz przybycie wojsk amerykańskich do Polski komentowali 14 stycznia w Salonie Dziennikarskim Wojciech Reszczyński (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Piotr Skwieciński i Piotr Zaremba („W Sieci”) oraz ks. Henryk Zieliński („Idziemy”). Program prowadził Jacek Karnowski.

fot. Michał Ziółkowski

 

 

 

Wojciech Reszczyński

Prawo zostało złamane

Państwo prawa nie będzie miało innego wyjścia, będzie musiało działać. Prokuratura z urzędu będzie musiała wszcząć dochodzenie w sprawie przekroczenia przepisów Kodeksu karnego z rozdziału Przestępstwa przeciwko najwyższym organom państwa. Prawo zostało ewidentnie złamane. Będzie śledztwo lub dochodzenie. Będą przesłuchania, będą posłowie wzywani do wyjaśnień. Z pewnością zajmie to prokuraturze sporo czasu. Jeszcze jest sprawa immunitetu. Ciekawe, czy zwalnia on posłów od odpowiedzialności za działania w sejmie polegające na paraliżu miejsca pracy, zarazem najwyższego organu państwowego.

 

ks. Henryk Zieliński

Nie mieszajmy porządków

Bardzo bałbym się sytuacji, w której posłowie mieliby stanąć przed prokuratorem i być traktowani jak zwykli obywatele. Być może przekroczyli granice protestu, ale obawiam się wejścia prokuratury do sejmu. Bardziej spodziewam się innych rozwiązań. Być może zarządzona przez marszałka Kuchcińskiego przerwa ma służyć temu, by na tyle dopracować regulamin sejmu, żeby tego typu zachowania były niemożliwe. Instrumenty do dyscyplinowania posłów, wyciągania konsekwencji z ich zachowań ma marszałek sejmu. Przypominam, że posłowie cieszą się immunitetem w wykonywaniu swoich obowiązków, nawet jeżeli przekraczają czasami konwenanse czy prawo. Nie mieszałbym tych dwóch porządków.

 

Piotr Skwieciński

Jest zmiana

Nie możemy czuć się pewnie z Donaldem Trumpem i w sytuacji, w której następny prezydent Francji, według wszelkich znaków, będzie znacznie bardziej prorosyjski niż François Hollande. Przyszłość władzy w Niemczech też jest niejasna. Odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej również zmniejsza siłę oporu, bo był to do tej pory relatywnie najbardziej antyrosyjski kraj UE. Jednocześnie zwróciłbym jednak uwagę na zobowiązania Zachodu wobec Rosji nieprzerzucania infrastruktury wojskowej NATO do nowych krajów członkowskich Paktu Północnoatlantyckiego. W tej chwili nastąpiło merytoryczne odejście od tych dawnych zobowiązań. Jest zmiana, choć oczywiście chcielibyśmy więcej.

 

Piotr Zaremba

Mieszane sygnały

Często przekłada się pewien spór ideologiczny na dyplomację. A jednak administracja Baracka Obamy, która zaczynała jako bardzo prorosyjska, czy w każdym razie snująca rozmaite złudzenia (czas sekretarzowania Hillary Clinton był takim okresem), jednak skończyła jako relatywnie nam przychylna. Czy tak będzie w przypadku Trumpa, tego nie wiem. Pierwsze sygnały są mieszane, ale raczej dobre. To znaczy nawet wypowiedzi nowego sekretarza stanu, który był podejrzewany ze względu na biznesowe zaangażowanie o naturalne nachylenie rosyjskie, są jednak realistyczne. Z kolei bardzo twardy w stosunku do Rosji jest sekretarz obrony.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Środa, V tydzień Wielkiego Postu
Błogosławieni, którzy w sercu dobrym i szlachetnym
zatrzymują słowo Boże.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): J 8, 31-42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter