28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Trump i co dalej?

Ocena: 2.45
3637

Początek prezydentury Donalda Trumpa, jak również sytuację opozycji w Polsce komentowali goście Salonu Dziennikarskiego 21 stycznia.

fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Audycję prowadził Michał Karnowski, a w studiu zasiedli także prof. Kazimierz Dadak („Idziemy”), Anita Gargas (TVP), Piotr Zaremba („W Sieci”) i Dominik Zdort, publicysta.

 

 

Piotr Zaremba

Ciekawie, choć groźnie

Podczas kampanii wyborczej odbierałem Donalda Trumpa jako kapryśnego celebrytę. Jednak jego inauguracyjne wystąpienie było bardzo precyzyjne. Trump jako pierwszy przywódca USA chce poważnie rozmawiać o konsekwencjach globalizacji. Koncepcja sprowadzania z powrotem kapitału wyprowadzonego z USA przez korporacje jest niesłychanie interesująca. Protekcjonizm dla Europy jest czymś groźnym, ale Trump ma do tego absolutne prawo. Program America first to nawiązanie do programu republikanów z lat 20. XX w. Bawi mnie to, że niektórzy przedstawiają to jako apokalipsę. Z pozycji Polski wypada jednak dołożyć łyżkę dziegciu: Trump jest wyznawcą koncepcji Henry’ego Kissingera, czyli „koncertu mocarstw”, polityki jako interesu i dogadywania się z najlepszymi. Z naszej perspektywy to dość groźne.

 

Anita Gargas

Nie ma „resetu”

Start prezydentury Donalda Trumpa z punktu widzenia Polski wygląda znacznie korzystniej niż Baracka Obamy, który zaczynał od „resetu” z Rosją. Dla naszej dyplomacji to wielkie pole do popisu. U Trumpa Ameryka będzie na pierwszym miejscu, a naszym zadaniem będzie wytłumaczenie mu, że w jej interesie leży posiadanie silnego partnera w Europie Środkowej. Myślę, że Trump bardzo szybko zrozumie, że taki „zawodnik” jak Władimir Putin, bardzo silny w Europie i na świecie, jest Ameryce nie na rękę. Stosunek Trumpa do Polski będzie zależny od jej pozycji w Unii Europejskiej. Wiele będzie zależało od tego, jak prężna będzie Polonia – do tej pory był to niewykorzystany kapitał.

 

prof. Kazimierz Dadak

Przeciw Chinom i UE

Przeciętny Amerykanin łączy z Donaldem Trumpem duże nadzieje. Podobne łączono z Barackiem Obamą, który jako świetny mówca porwał w 2008 r. zwłaszcza młode pokolenie. Jednak nazajutrz po wygranych wyborach jego obietnice zostały odłożone do lamusa. To duży kontrast w stosunku do Trumpa, który praktycznie jeszcze przed inauguracją prezydentury wymusił na amerykańskich firmach zmianę decyzji dotyczących budowy nowych fabryk w Meksyku.

Na pierwszym planie w tej prezydenturze będą jednak sprawy międzynarodowe. Trump jasno określił cele i wyzwania, które stoją przed Ameryką. Wymienił dwa wielkie twory polityczne – Chiny i Unię Europejską, które stoją na przeszkodzie do realizacji celów narodowych USA. Explicité powiedział, że Brexit to dobre wydarzenie i że przewiduje dalsze tego rodzaju zjawiska.

 

 

Dominik Zdort

Opozycja idealna

Jeśli Jarosław Kaczyński mógłby sobie czegoś życzyć, to tego, by Mateusz Kijowski i Ryszard Petru pozostali na stanowiskach. To dla obecnej władzy idealni liderzy opozycji. Nie są prawdziwymi politykami; to naturszczycy, którzy bardzo powoli się uczą. Upór Kijowskiego, który nie rozumie, jaką krzywdę wyrządził KOD-owi, potwierdza jego słabość jako polityka. Z drugiej strony mamy Grzegorza Schetynę, który jest na tyle doświadczony, że mógłby zbudować silną organizację opozycyjną. Pytanie tylko, na ile pozostali dwaj liderzy mu na to pozwolą.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter