19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Salon Dziennikarski: Wolność zagrożona

Ocena: 0
1270

W Salonie Dziennikarskim z 17 września publicyści rozmawiali m.in. o drugiej rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Polsce i ustaleniach podkomisji smoleńskiej. Audycję prowadził Michał Karnowski.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego

Katastrofa smoleńska wg Tuska i Millera

Dymisja ministra Dawida Jackiewicza

Kampania "Przekażmy sobie znak pokoju"

Piotr Zaremba

Walka o ideologię

Opublikowany na stronach Parlamentu Europejskiego film „Polska: zagrożenia poszanowania prawa” jest najlepszym dowodem na to, że w debacie o Polsce nie chodzi o tzw. standardy. Fakt, że Bruksela zajmuje się przekraczaniem prawa w jakimś kraju, jest sam w sobie dopuszczalny. Ale ten film wychodzi poza to – jest pokazem walki ideologicznej. W tym przypadku nie chodzi tak naprawdę o procedury, ustawy, stan demokracji, tylko o walkę z pewnym modelem społeczeństwa. Za kilka lat pewien typ zmian społecznych może dotrzeć do Brukseli. Obecna elita broni status quo: to próba wychowywania własnej klasy politycznej w pewnym typie poprawności.

 

Marek Markiewicz

Kompetencje UE

Rezolucję oparto o artykuły 2, 3, 4 i 6 Traktatu o Unii Europejskiej. Opuszczono art. 5, który powiada, że „Unia działa w granicach kompetencji przyznanych jej przez państwa członkowskie”. To jest ten spór: czy Unia będzie mówiła nam, jak interpretować naszą konstytucję, ułomną, ale naszą? Ponadto: czy europarlamentarzyści w ogóle rozumieją sytuację Polski? Rezolucja nie mówiła o tym, że kraj UE nie przeprowadził reprywatyzacji, że niezależni sędziowie zwalniali z odpowiedzialności zbrodniarzy komunistycznych. Jeśli Bruksela dawała zgodę na patologie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, niech nie poucza nas w duchu domniemania lojalności o zasadach demokracji. Musi najpierw nastąpić wyrównanie poziomów wrażliwości.

 

Anita Gargas

Pod dyktando Moskwy

Jeszcze na dobre nie rozpoczęło się śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej, a już, pod dyktando Moskwy, duszone były wszelkie inicjatywy ekspertów, żeby dojść do prawdy. W wypowiedzi Jerzego Millera z 28 kwietnia 2010 r. obnażony zostaje mit budowany przez PO i przychylne jej media, że zaraz po 10 kwietnia mieliśmy czas na spokojne dochodzenie do wyników badań, że Rosjanom trzeba było zapewnić spokój, by mogli zająć się tą nieprawdopodobną tragedią. Tymczasem polski rząd zajmował się wtedy politycznym ustawianiem całej sprawy, cenzurowaniem tych ekspertów, których opinie mogły stanowić przeciwwagę dla wersji rosyjskiej. Przypomnijmy, że jest nagranie rozmowy ministra obrony narodowej Bogdana Klicha z akredytowanym przy MAK Edmundem Klichem, w której szef MON krytykuje go za próby znalezienia winy po stronie rosyjskiej. Pierwsze raporty po 10 kwietnia wskazywały wyraźnie na winę Rosjan, w różnych zakresach, choćby otwarcia lotniska przy takich warunkach pogodowych.

 

ks. Henryk Zieliński

Próba manipulacji

W kampanii „Przekażmy sobie znak pokoju” wmawia się nam, że istnieje jakiś konflikt między homoseksualistami a Kościołem katolickim. Dokumenty Kościoła zobowiązują nas do duszpasterstwa takich osób. Autentyczny jest za to konflikt między Kościołem katolickim a ideologią gejowską. To zupełnie co innego: człowiek mający swoje problemy, którego mamy szanować, a próba przewartościowania świata i życia tak, by akty i czyny homoseksualne uznać za coś pozytywnego, nawet nobilitującego. Kiedy ktoś przychodzi do kościoła, nie pytam go, czy jest homoseksualistą, czy ma grzechy na sumieniu. Przekazujemy sobie znak pokoju. Ale jeżeli przychodzi tam z pewnym emblematem ideologii i usiłuje przez ten znak wymóc na mnie akceptację dla niej? W psychologii opisany jest dobrze tzw. kompleks winy. Jeśli nam się wmówi, że mamy jakieś winy wobec homoseksualistów, że traktujemy ich niewłaściwie, że musimy coś nadrobić, łatwo jest wymóc na nas ustępstwa, dalsze niż nakazywałby rozsądek.

 

***
SALON DZIENNIKARSKI (wcześniej Salon Dziennikarski Floriańska 3) to wspólna audycja publicystyczna Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Kolejne odcinki emitują w sobotnie poranki o godz. 9:15 Radio Warszawa (106,2 FM) i TVP Info. Można jej słuchać na żywo w internecie – na stronie Radia Warszawa oraz oglądać – na stronie TVP Info.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w naszym archiwum Audio. Omówienia poszczególnych odcinków można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski.

Audycję transmituje lub retransmituje kilkanaście innych lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio FIAT w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Londyn oraz Katolickie Radio Zamość.

fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER
Idziemy nr 39 (573), 25 września 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter