28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Scheda po Merkel

Ocena: 0
1286

 

Rezygnacja „Mutti” spowodowała rozpoczęcie walk o przywództwo w partii. W grudniu 2018 r. starli się ze sobą Annegret Kramp-Karrenbauer, uważana za ideologicznego następcę Merkel, choć w różnych kwestiach zajmowała bardziej konserwatywne stanowisko (np. zdecydowanie bardziej stanowczo sprzeciwiała się małżeństwom jednopłciowym), i Friedrich Merz, były szef frakcji poselskiej CDU/CSU.

Wybór Kramp-Karrenbauer wydawał się znakomity, przyniósł wzrost poparcia dla CDU. Ale radość nie trwała długo. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. CDU/CSU odnotowała najgorszy w historii wynik w wyborach krajowych – 29 proc., a Kramp-Karrenbauer stała się jednym z najmniej popularnych polityków w kraju.

W efekcie 10 lutego 2020 r. zrezygnowała z funkcji przewodniczącej partii. Stało się to w środku kryzysu rządowego w Turyngii. CDU w tym landzie, wbrew woli Berlina, zdecydowała się na współpracę z Alternatywą dla Niemiec. Celem było uniemożliwienie powstania rządu lewicy. Kramp-Karrenbauer okazała się niezdolna do wyegzekwowania dyscypliny w swej partii, a współpraca z AfD była złamaniem funkcjonującej od lat reguły izolowania skrajnej prawicy. Dotychczasowa szefowa dalej sprawowała urząd ministra obrony i tymczasowego przywódcy partii. Miała odejść po wewnątrzpartyjnych wyborach, zaplanowanych na kwiecień 2020 r. Nadeszła jednak pandemia koronawirusa i procedury wyborcze zostały odłożone.

 


KATOLIK I CENTRYSTA

W kolejnych, tym razem przeprowadzanych przez internet wyborach partyjnych, ponownie kandydował Friedrich Merz. Ostatecznie jednak przegrał, a szefem CDU został Armin Laschet. Uzyskał 521 głosów, a jego kontrkandydat 466. Co ciekawe, obaj (jak również trzeci kandydat, Norbert Röttgen, który odpadł w pierwszej turze) pochodzą z Nadrenii Północnej-Westfalii, są w podobnym wieku, tak samo też ukończyli prawo.

Sporo ich również dzieli. Gdy Merz uznawany jest za konserwatystę, to Laschet, premier rządu swojego landu, jest postrzegany jako centrysta, bardziej zdolny do zjednoczenia chadecji, od konserwatystów po ekologów. Opowiada się za kontynuacją kursu obranego przez Angelę Merkel i funkcjonowaniem chadecji jako partii szerokiego centrum.

Laschet urodził się w 1961 r. w Akwizgranie, w rodzinie katolickiej. Swą żonę Susanne poznał, jeszcze będąc dzieckiem – razem śpiewali w katolickim chórze kierowanym przez jej ojca, francuskojęzycznego Walończyka z Akwizgranu Heinricha Malangré. Warto dodać, że rodzina Lascheta też pochodzi z będącej częścią Belgii francuskojęzycznej Walonii, stąd zapewne znakomita znajomość francuskiego u nowego szefa CDU.

Studiował prawo i nauki polityczne w Bonn i Monachium. Choć zdał egzamin prawniczy, przez pierwsze lata swego zawodowego życia pracował jako dziennikarz – był m.in. redaktorem naczelnym katolickiej gazety „KirchenZeitung Aachen”. Karierę polityczną robił, idąc szczebel po szczeblu. Do CDU wstąpił w 1979 r. – był wiceszefem partii w Akwizgranie, potem wybrano go do władz powiatowych; najpierw został radnym miejskim, a później trafił do izby niższej niemieckiego parlamentu, Bundestagu, a następnie do Parlamentu Europejskiego. W 2017 r. został premierem landu (kraju związkowego) Nadrenii Północnej-Westfalii.

Czego można oczekiwać, gdyby został kanclerzem? Zapewne jeszcze większej aktywności na forum Unii Europejskiej. Podczas ubiegłorocznej monachijskiej konferencji w sprawach bezpieczeństwa stwierdził, że „dziś to prezydent Francji [Emmanuel Macron] przedstawia propozycje [w sprawach unijnych], ale udzielanie mu odpowiedzi zabiera nam zbyt dużo czasu”. Uważany jest za tzw. Russlandversteher („rozumiejący Rosję”), jak określa się osoby zbyt łagodnie podchodzące do Rosji i jej przywódcy Władimira Putina. W 2019 r. stwierdził, że skoro dialog między Wschodem a Zachodem był możliwy nawet za czasów ZSRR, dziś trzeba postępować podobnie. Jego zdaniem „potrzebujemy Rosji do rozwiązywania wielu problemów na świecie”. Zarazem chce bardzo bliskiej współpracy z USA. W 2019 r. oznajmił: „Stany Zjednoczone, obok Unii Europejskiej, są naszym najważniejszym partnerem” i mają „kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w Europie”.

W 2018 r. Laschet gościł w Polsce; rozmawiał m.in. z ówczesnym szefem polskiej dyplomacji Jackiem Czaputowiczem i kard. Kazimierzem Nyczem. Dla radia Deutsche Welle wypowiedział się później w kilku sprawach. Stwierdził, że sprawa reparacji niemieckich dla Polski jest zamknięta; w kontekście propozycji francuskiego prezydenta Macrona dla UE dostrzegł nasze obawy, czy „Polska nie zostanie wykluczona i czy znów nie dojdzie do niemiecko-francuskiej inicjatywy”. Wskazał, że dla Niemiec ważne jest, „żeby Polska pozostała w grze, by wzmocnić Trójkąt Weimarski”. Uznał, że Polacy w Niemczech nie mogą zostać uznani za mniejszość narodową (a tego domagają się organizacje polonijne), ale trzeba ich w różny sposób wspierać.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter