28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Słowacki kryzys

Ocena: 0
3510

Wiadomo natomiast, że Kuciak tworzył mapę powiązań, na której znalazł się – obok Roberta Fica i jego pięknej asystentki – także minister rolnictwa, który z kolei współpracował ze wspomnianymi już spółkami rolniczymi Antonina Vadali. A deputowany Jasaň, współdziałający z Vadalą i innymi ludźmi mafii, został sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Państwa, kluczowej instytucji w słowackim systemie obrony narodowej.

 

Słowackie kłopoty

Licząca 5,4 mln mieszkańców Słowacja, Polakom znana głównie z ośrodków narciarskich w Tatrach oraz z basenów termalnych, rozwija się gospodarczo dość szybko: powyżej 3 proc. wzrostu PKB w ostatnich latach. Jednym z głównych jej problemów jest korupcja; według organizacji Transparency International, corocznie publikującej wskaźnik percepcji korupcji, kraj ten jest na 54. miejscu, podczas gdy Polska – na 36.; najwyżej są Nowa Zelandia i Dania. Według raportu innej organizacji, Światowego Forum Ekonomicznego, Słowacja jest drugim najbardziej skorumpowanym krajem w Europie.

Być może to spadek po okresie komunistycznym, a może też po całej, skomplikowanej, historii Słowacji, która powstała – w ramach państwa czechosłowackiego – dopiero po I wojnie światowej. Na południu republiki żyje blisko pół miliona Węgrów, stanowią oni 8,5 proc. ludności. Mają swoje własne ugrupowania polityczne i domagają się autonomii. Oprócz Węgrów żyje tu również bardzo duża liczba Romów. Według różnych źródeł, jest ich od oficjalnych 105 tys. do nieoficjalnych 402 tys., czyli nawet 7,5 proc. Znaczna ich część jest bezrobotna; jeśli nawet dostają mieszkania od władz lokalnych, to często sami je niszczą.

Słowacy nie są zadowoleni ze swych romskich sąsiadów. Ich osiedla oddzielane były specjalnie budowanymi murami. Słynne jest blokowisko Lunik IX w Koszycach, nazywane „największym cygańskim gettem w Europie”. Wygląda strasznie: ponure, zniszczone, osmalone dymem budynki, które zresztą bywają systematycznie wyburzane przez władze. W jednym mieszkaniu żyje średnio 15 osób; nie mają energii elektrycznej ani ogrzewania, palą więc drewnem i wyrzucają śmieci za okna. Bezrobocie sięga 100 proc., a frekwencja w wyborach parlamentarnych i samorządowych nie przekracza 2 proc. Mieszkańcom usiłują pomóc salezjanie – działa tu ich ośrodek. W 2013 r. powstał tu czternasty już mur oddzielający Lunik IX od reszty Koszyc.

 

Kryzys polityczny

Słowacy zareagowali z wielkim niepokojem na – niespotykane – wydarzenie, jakim było morderstwo dziennikarza piszącego o związkach władz ze strukturami mafijnymi. Setki zniczy postawiono w pobliżu tablicy umieszczonej na jednym ze szpitali, upamiętniającej antykomunistyczny protest z listopada 1989 r. W tym miejscu upamiętniono Jana Kuciaka i Martinę Kušnirovą.

Sprawa jest zbyt poważna,
by dało się ją zamieść pod dywan.

Na Słowacji rozpoczął się kryzys polityczny. Śledztwo w sprawie morderstwa trwa i rozpatrywane są rozmaite warianty. Albo przestępstwa rzeczywiście dokonała włoska mafia (choć zazwyczaj ‘Ndrangheta działa po cichu), a to oznacza, że zagraniczni mafiozi bez problemu działają w obcym państwie – albo są w nią zamieszani lokalni politycy, chcący ukryć swe przestępcze powiązania.

– Członkowie rządu ignorowali ostrzeżenia o działającej na wschodzie kraju grupie mafijnej – oświadczył prezydent Andrej Kiska. Ostrzeżenia miały pochodzić od słowackich służb specjalnych. Prezydent uznał, że konieczne są przedterminowe wybory lub co najmniej głęboka rekonstrukcja rządu.

Premier Fico zareagował natychmiast. – Obserwujemy ataki ze strony opozycji i prezydenta na podstawy państwa prawa i na rezultaty demokratycznych wyborów – oświadczył. I wskazał, że za całą aferą może stać znany amerykański finansista George Soros, z którym podobno Kiska miał okazję się spotkać – sam, bez udziału innych słowackich polityków – w ubiegłym roku.

– Premier Robert Fico jest patronem niezdrowego układu łączącego polityków jego partii rządzącej z biznesem, który to układ, jak wynika z ostatniego tekstu śledczego zamordowanego dziennikarza Jana Kuciaka, był związany także z półświatkiem – powiedział tygodnikowi „Idziemy” Dariusz Kałan, analityk specjalizujący się w krajach czwórki wyszehradzkiej. – Za wcześnie jeszcze mówić, kto dokonał zbrodni czy jakie były jej motywy. Jednak rząd Słowacji na pewno może mieć sobie wiele do zarzucenia. Fico i jego minister spraw wewnętrznych umacniali swoich wyborców w przekonaniu, że dziennikarze są wrogami publicznymi, a policja zlekceważyła groźby, które wysłał Kuciakowi jeden z bliskich władzy oligarchów – podkreśla Dariusz Kałan. – Opozycja, opinia publiczna oraz pośrednio także prezydent, który powiedział o konieczności „znaczącej rekonstrukcji” rządu żądają dymisji szefów MSW oraz policji. Dla Fica może to być warunek konieczny przetrwania jego samego na stanowisku premiera.

I tak pewno będzie. Koalicyjna partia Most-Hid (partia chcąca porozumienia Słowaków i Węgrów) chce dymisji szefa MSW Roberta Kaliňaka i policji Tibora Gašpara, ale rządzące ugrupowanie Smer-SD (Kierunek – Socjalna Demokracja) premiera Fica niespecjalnie chce się na to zgodzić. Ale sprawa jest zbyt poważna, by dało się ją zamieść pod dywan czy też łatwo rozwiązać dzięki ofercie miliona euro za znalezienie sprawców morderstwa, co zaproponował premier. Kryzys na Słowacji może się tylko pogłębić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter