Celem ustawy jest, by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór agresji III Rzeszy na Polskę.
Usprawnienie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r. w Gdańsku zakłada specustawa w sprawie Westerplatte, przyjęta 4 lipca przez sejm. Projekt ustawy autorstwa posłów PiS był krytykowany przez opozycję i władze Gdańska.
Za ustawą głosowało 262 posłów, przeciw 164, wstrzymał się jeden. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie ustawy oraz cztery poprawki. Przyjęcie ustawy poprzedziła burzliwa dyskusja. Posłanka PO-KO Agnieszka Pomaska zarzuciła posłom PiS „wszczynanie wojny”, a inna posłanka tej koalicji, Małgorzata Chmiel, „zawłaszczenie tego terenu na obchody 80-lecia wybuchu II wojny światowej”. W odpowiedzi wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin – który w sprawie muzeum prowadzi rozmowy z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz – stwierdził, że jeżeli ktoś wszczyna wojnę w tak świętym miejscu jak Westerplatte, to, niestety, samorząd lokalny przeciwko rządowi polskiemu.
Celem ustawy jest, by Westerplatte lepiej niż dotychczas ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór agresji III Rzeszy na Polskę. Zdaniem rządu, teren nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci. W uzasadnieniu do projektu napisano, że „ochrona oraz właściwe zagospodarowanie Pola Bitwy na Westerplatte ma na celu zachowanie unikatowych wartości historycznych, przestrzennych, materialnych i niematerialnych, symbolizujących bohaterstwo oraz ofiarę poniesioną przez polskiego żołnierza”. Dodano, że „rewitalizacja i rewaloryzacja Westerplatte może więc przebiegać jedynie w oparciu o poszanowanie kontekstu miejsca oraz wnikliwą analizę historii w odniesieniu do konkretnych reliktów Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz zmian przestrzennych jakie miały miejsce na półwyspie Westerplatte od czasów powstania Składnicy aż do chwili obecnej”. Oceniono, że „stan, w jakim obecnie znajduje się półwysep Westerplatte, nie gwarantuje odwiedzającym, zarówno z Polski, jak i ze świata, wyobrażenia o celu powstania, funkcjonowaniu i znaczeniu obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej dla polskiej historii oraz dla Polaków w trakcie wojny i po jej zakończeniu”. Celem ustawy jest więc „uwypuklenie znaczenia WST jako symbolu polskiej obecności w Wolnym Mieście Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem półwyspu jako miejsca chwały oręża polskiego”. Specustawa określa m.in. inwestycje w zakresie budowy placówki, a także jej lokalizację na terenie półwyspu Westerplatte w Gdańsku.