18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Spotkanie u Prezydenta

Ocena: 0
994

Dobre współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary, ale w istocie wierzących w jednego Boga, jest naszą wielką, wielowiekową tradycją – mówił prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli najważniejszych religii i wyznań w Polsce.

Spotkanie odbyło się 14 stycznia z inicjatywy prezydenta. Było kontynuacją zwyczaju, jaki wprowadził śp. prezydent Lech Kaczyński, który zapraszał na noworoczne spotkania przedstawicieli wszystkich wyznań w przededniu obchodzonego dorocznie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan oraz Dni Judaizmu i Islamu w Kościele katolickim w Polce.

W krótkim przemówieniu prezydent, któremu towarzyszyła małżonka Agata Duda, wyraził nadzieję, że noworoczne spotkania w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli najważniejszych religii będą nadal tradycją. Zauważył, że w każdej religii człowiek, wraz z jego wolną wolą, musi być i jest pojmowany w sposób w najwyższym stopniu podmiotowy. – Za tym idzie przesłanie o wzajemnym szacunku i zrozumieniu, co stanowi podstawę wspólnoty – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda powiedział, że wiara w Boga buduje człowieka, a wartości moralne przyczyniają się do budowy państwa opartego na zdrowych zasadach. Takie państwo szanuje każdego człowieka i traktuje go podmiotowo – to jest absolutną podstawą budowania wspólnoty obywateli. Z kolei na ludziach wierzących wszystkich religii i wyznań spoczywa obowiązek budowy lepszego świata, z uwzględnieniem potrzeb i sposobu myślenia każdego bliźniego.


Przesłanie o wzajemnym szacunku i zrozumieniu stanowi podstawę wspólnoty
 

W imieniu Kościoła katolickiego głos zabrał Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zauważył, że początek roku daje okazję, by z nadzieją patrzeć w przyszłość, stoją bowiem przed nami nowe wyzwania i możliwości. – Przed nami także świadomość, że powinniśmy być pokorni wobec tego, co nas czeka, świadomi naszej ludzkiej ułomności i słabości, a jednak ufni w to, że Ten, który rozpoczyna dobre dzieła, potrafi je także doprowadzić do końca – powiedział prymas.

– Stajemy wobec nowych wyzwań, wierni temu, czego uczy nas Sobór Watykański II, by nadal rozświetlać drogi naszej ojczyzny światłem wydobytym z Ewangelii, oraz wnosić w nasze wspólne życie te wartości, którymi nas ubogaca Jezus Chrystus – dodał abp Polak. Przypomniał o zaplanowanych na kwiecień obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski, co do których wyraził nadzieję, że będą „jednym wielkim hymnem wdzięczności za obecność Boga w życiu naszego narodu”.

Przygotowaniem do jubileuszu będzie w marcu X Zjazd Gnieźnieński. – To wydarzenie na wskroś ekumeniczne i międzyreligijne – zaznaczył prymas, jednocześnie dziękując prezydentowi Dudzie za objęcie tego wydarzenia patronatem i za zapowiedź przybycia do Gniezna.

Prawosławny ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej abp Jeremiasz, przemawiając w imieniu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, zwrócił uwagę na niepokojące wydarzenia, jakie mają miejsce w bliskości Ziemi Świętej, m.in. w Syrii. Odpowiedzią człowieka na te wyzwania – zdaniem abp. Jeremiasza – może być „dążenie do tego, by było jak najwięcej ludzi sprawiedliwych, którzy potrafią mówić prawdę”. – Poszukujmy drogi człowieka sprawiedliwego, która prowadzi do zniwelowania pojęcia wrogości. Obyśmy mogli wnieść nasz skromny wkład do budowy obrazu człowieka sprawiedliwego – wezwał abp Jeremiasz.


Rabin Schudrich wyznał, że patrząc na JPII potrafił zrozumieć początek Biblii, mówiący, że każdy człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga
 

Z kolei naczelny rabin Polski Michael Schudrich – przypominając postać „naszego papieża Jana Pawła II” – z uznaniem mówił o tym, w jaki sposób potrafił on odnosić się do każdego człowieka, bez względu na to, kim ten był: królem, gangsterem czy dzieckiem. Rabin Schudrich wyznał, że patrząc na papieża potrafił zrozumieć początek Biblii, mówiący, że każdy człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga. – Papież szukał iskry świętości w każdym człowieku. To jest nasze wspólne wyzwanie, by spotkanego człowieka nie krytykować, ale szukać w nim iskry świętości – mówił naczelny rabin Polski.

Mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP przypomniał o obchodzonym w tym roku 90-leciu powstania tego związku. Wyraził nadzieję, że będzie to także okazja do „kontynuowania dialogu w celu znowelizowania ustawy o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego”.

Wśród uczestników spotkania byli również m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser SAC; sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński oraz ordynariusz polowy WP bp Józef Guzdek.

Do Pałacu Prezydenckiego przybyli także m.in. zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce i metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Jerzy Samiec i zwierzchnik Kościoła ewangelicko-reformowanego bp Marek Izdebski, a także przedstawiciele innych Kościołów i wyznań, w tym m.in. Kościoła polskokatolickiego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce i Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.

bsk/KAI
Idziemy nr 4 (538), 25 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter