18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Strajk po grób?

Ocena: 0
691

– Sprawa nie dotyczy już interesu jednej grupy społecznej, to sprawa polityczna – mówi o strajku nauczycieli Wojciech Starzyński z Fundacji „Rodzice Szkole”.

fot. arch. Fundacji "Rodzice Szkole"

Z Wojciechem Starzyńskim, prezesem Zarządu Fundacji „Rodzice Szkole” i twórcą szkolnictwa społecznego, rozmawia Monika Odrobińska

Beata Szydło przyznała, że mało jest grup społecznych, które tyle osiągnęły w ciągu dwóch lat, co nauczyciele. Zgodzi się Pan z tym?

To, co przede wszystkim się udało, to doprowadzenie do społecznego zrozumienia, że zawód nauczyciela jest zawodem wyjątkowym, a środowisku nauczycielskiemu należy się szacunek i godne wynagrodzenie. Propozycje rządu są dla wielu nauczycieli satysfakcjonujące i uwzględniające realne możliwości budżetu państwa. Trzeba pamiętać, że w ostatnim roku nakłady na oświatę wzrosły o 6,5 mld zł, a początkujący nauczyciele mają jednorazowo dostać 1000 zł na start.

Ryszard Proksa z nauczycielskiej „Solidarności” mówił kilka tygodni temu, że to ochłap…

Nie jest to oszałamiająca kwota, ale to już coś. Takie wsparcie dla najmniej zarabiających jest w wielu krajach i w różnych branżach, nie ma się co na to obrażać. Dalej: minimum 300 zł dodatku za wychowawstwo – dotychczas każdy organ prowadzący sam ustalał tę kwotę, i tak w jednej szkole wychowawca dostawał 500 zł, a w innej 15 zł. Związki zawodowe od dawna zabiegały o to rozwiązanie. Inne rozwiązania to skrócenie stażu do dziewięciu miesięcy i ograniczenie dokumentacji do awansu zawodowego.

Ale i tak najważniejszy jest wzrost zarobków. Ma iść w parze ze wzrostem pensum. Chyba nareszcie?

Pensum polskich nauczycieli jest najniższe w Unii Europejskiej – przy tablicy spędzają średnio 564 godziny rocznie, w Unii – 778 godzin, dlatego wzrost płac o 2100-2500 zł zależeć będzie od wzrostu pensum do 22-24 godzin tygodniowo. Stanie się to do 2023 r. Nauczyciel dyplomowany będzie zarabiał wówczas 7700-8100 zł brutto.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 15 (704), 14 kwietniaa 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

 

Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -