29 listopada
niedziela
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Swiatłana Cichanouska podziękowała Kościołom za wsparcie

Ocena: 5
206

Zmuszona do emigracji liderka białoruskiej opozycji, Swiatłana Cichanouska podziękowała duchownym wspierającym naród podczas protestów. Wyraziła też solidarność z prześladowanymi członkami wspólnot religijnych.

www.wikipedia.org

– Wiem, że księża, pastorzy i wierni różnych wyznań wychodzili na protesty przeciwko przemocy i bezprawiu, otwierali drzwi kościołów i cerkwi, by udzielić schronienia pokojowym demonstrantom, dzwonili w dzwony, dyżurowali przed aresztami, odwiedzali pobitych w szpitalach oraz modlili się w intencji pokoju i prawdy. I wiem, że dalej to robicie, za co reżim odpowiedział wam represjami – oświadczyła Cichanouska, będąca niepraktykującą prawosławną.

– Zwracam się do liderów religijnych i wspólnot religijnych ze słowami wdzięczności. Dziękuję wam za waszą solidarność z narodem, który chce powstrzymać przemoc, uwolnić więźniów sumienia i doprowadzić do uczciwych wyborów. Poparcie Kościołów jest teraz ważne jak nigdy. Prawdziwa demokracja szanuje wiarę i głos każdego. Niech ten głos już nie milknie, a dźwięczy jeszcze wyraźniej i zostanie wysłuchany.

Od początku protestów na Białorusi na karę aresztu skazywano kapłanów Kościoła katolickiego i Cerkwi prawosławnej. Z kraju wydalony został polski misjonarz ks. Jerzy Wilk, a przewodniczący episkopatu katolickiego, metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz został zmuszony do emigracji. Wspólnoty religijne wzywają władze do przerwania przemocy i rozpoczęcia dialogu ze społeczeństwem. Prześladowani są także wierni, w tym za modlitwy i procesje w intencji pokoju. W środę na 15 dni aresztu skazani zostali muzycy znanego w Polsce katolickiego zespołu Laudans. Alona Pałaczanskaja i Andrej Łuhin dali bezpłatny koncert na jednym z podwórek Mińska, za co zostali oskarżeni o organizację nielegalnego zgromadzenia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie.
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7; Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Czuwajcie! - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter