5 czerwca
piątek
Waltera, Bonifacego, Walerii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W co gramy z USA?

Ocena: 0
2046

Prezydent Andrzej Duda jedzie 18 września do Białego Domu. To dobry znak.

fot. PAP/EPA/OLIVIER DOULIERY

W końcu stosunki polsko-amerykańskie na najwyższym szczeblu odżywają. Oby udało się wyprowadzić je na prostą, a to nie będzie łatwe. Aby to się stało, polski przywódca musi coś Amerykanom zaoferować. Oby tylko to „coś” było zgodne z naszym interesem narodowym. Ponownej „wycieczki” na Bliski Wschód, jak to miało miejsce w czasach George W. Busha i Aleksandra Kwaśniewskiego, do tego typu przedsięwzięć zaliczyć nie można.

O tym, że wojna z Iranem, jeśli sankcje gospodarcze i polityczne nie złamią oporu ajatollahów, jest wysoce prawdopodobna, ćwierkają wszystkie wróble na waszyngtońskich dachach. Bezpieczeństwo Izraela jest oczkiem w głowie Donalda Trumpa i prezydent USA mile by widział nasz udział w takiej eskapadzie. Oby, w razie czego, rzecz skończyła się tylko na politycznym wsparciu, i tylko tyle należy dziś co najwyżej obiecywać.

 

Gazoporty i gazowce

Skupić się trzeba natomiast na innych sprawach, także będących w kręgu zainteresowań Trumpa. Na przykład może to być wzrost importu skroplonego gazu. Dominacja Stanów Zjednoczonych w zakresie surowców energetycznych to jeden z filarów obecnej strategii politycznej i wojskowej tego kraju. Koniecznie trzeba włączyć się w ten wątek. Wąskim gardłem w tym zakresie są gazoporty, których USA praktycznie nie posiada. Potrzebne są duże inwestycje w tym zakresie, i Polska mogłaby zaoferować udział w budowie takiego obiektu w Ameryce.

Rzecz jest godna polecenia, ponieważ wielkie złoża gazu łupkowego są położone niedaleko Wschodniego Wybrzeża (zachodnia Pensylwania, wschodnie Ohio), więc w potencjalnie interesującym dla nas obszarze. Intensyfikacja inwestycji zagranicznych w Ameryce to także czuły punkt obecnego gospodarza Białego Domu. Fakt, że Polska mogłaby przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy w tych politycznie newralgicznych stanach (w Pensylwanii Trump wygrał różnicą niespełna jednego punktu procentowego), byłby sporym atutem w rozmowach.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 37 (675), 16 września 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 września 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 5 czerwca

Piątek, IX Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Bonifacego, biskupa i męczennika
Istotą Twojego słowa jest prawda *
i każdy Twój sprawiedliwy wyrok jest wieczny.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Tm 3,10-17; Ps 119,157,160.161 i 165.166 i 168; Mk 12,35-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter