6 grudnia
środa
Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szef watykańskiej dyplomacji nie wyklucza, że papież pojedzie w sierpniu do Kijowa

Ocena: 0
759

Przygotowania podróży do Kijowa rozpoczną się po podróży do Kanady i nie jest wykluczone, że Franciszek uda się na Ukrainę już w sierpniu - powiedział sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami. Abp Paul Richard Gallagher w głównym wydaniu serwisku informacyjnego włoskiej telewizji publicznej, TG 1. Wyraził też ubolewanie z powodu tragicznej śmierci w zamachu byłego premiera Japonii Shinzo Abe.

fot. arch.www.idziemy.pl

Szef watykańskiej dyplomacji stwierdził, że Ojciec Święty jest bardzo przekonany, iż gdyby mógł udać się z wizytą do Kijowa, to mogłaby ona przynieść pozytywne rezultaty.

Franciszek powiedział, że pojedzie na Ukrainę i zawsze wykazywał chęć odwiedzenia Moskwy i spotkania się również z władzami rosyjskimi.

– podkreślił abp Gallagher.

Zapytany, czy podróż do Kijowa mogłaby się odbyć po powrocie z Kanady, gdzie Franciszek będzie przebywał w ostatnim tygodniu lipca, odpowiedział:

Tak, sądzę, wracając z Kanady zaczniemy  badać możliwości.

A na temat tego, że może to nastąpić już w sierpniu, stwierdził:

Możliwe, nie wykluczałbym tego, ale wiele zależy od wyników podróży do Kanady, zobaczmy, jak papież zniesie tę podróż, która też jest bardzo wymagająca, a potem zobaczymy.

Pytany odnośnie do kontaktów z Rosją pod kątem możliwości podróży do Moskwy szef watykańskiej dyplomacji powiedział:

Nasze kontakty z Federacją Rosyjską są w tej chwili raczej instytucjonalne poprzez nuncjusza apostolskiego w Moskwie i poprzez ambasadora rosyjskiego tutaj przy Stolicy Apostolskiej. Poza tym nie ma wielu bezpośrednich lub osobistych kontaktów.

Arcybiskup dodał: „Podczas gdy jesteśmy bardzo zaniepokojeni kwestiami ukraińskimi i rozwiązaniem wojny, jednocześnie przyszłością Bałkanów Zachodnich”. Abp Gallagher odpowiedział następnie na pytanie o wyzwanie ekumeniczne i spotkanie papieża z patriarchą Cyrylem:

Wierzę, że jeśli patriarcha i Ojciec Święty udadzą się aż do Kazachstanu na tę wielką konferencję religii świata, to tak, dojdzie do spotkania. Musimy starać się pokonywać trudności i nieporozumienia dla jedności Kościoła” [konferencja w Kazachstanie jest planowana na połowę września – przyp. KAI]

Na koniec watykański sekretarz ds. relacji z państwami skomentował zamach na byłego premiera Japonii Shinzo Abe: „Zamach i jego śmierć napełnia mnie głębokim smutkiem. Miałem zaszczyt spotkać premiera, kiedy odwiedziłem Japonię. Był człowiekiem, który miał ogromny wpływ poza granicami Japonii. osobą dość kontrowersyjną, ale człowiekiem zasad, o wielkim zrozumieniu dobra wspólnego swojego narodu”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 grudnia

Środa, I Tydzień adwentu
Oto Pan przyjdzie, aby lud swój zbawić.
+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 4, 18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna przed Niepokalanym Poczęciem NMP: 29 XI-7 XII
+ Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter