2 października
niedziela
Teofila, Dionizego, Slawomira
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Szybka zmiana

Ocena: 4.5
982

Po ośmioklasowej szkole podstawowej do wyboru będą czteroletnie LO, pięcioletnie technikum, trzyletnia szkoła branżowa pierwszego stopnia i dwuletnia drugiego stopnia, trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy i szkoła policealna. MEN ogłosił projekty podstawy programowej i ramowych planów nauczania.

Maciej Kopeć z MEN ogłasza podstawę programową. Fot. Monika Odrobińska

Absolwenci liceum, technikum i szkoły branżowej drugiego stopnia otrzymają takie samo świadectwo dojrzałości. Wprowadzony zostanie 30-procentowy róg zdawalności matury z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym – do tej pory nie był on określony, wystarczyło do niego podejść.

W roku szkolnym 2019/20 w jednej szkole spotkają się dwie grupy uczniów: absolwenci gimnazjum i szkoły podstawowej. Będą jednak realizować odmienne programy nauczania, dlatego nie ma możliwości, by spotkały się w jednej klasie.

Zakłopotanych o koszt reformy oświatowej MEN uspokaja: wydatki na tworzenie klas VII i VIII wyniosą 66 mln zł i samorządy je dostaną. W roku 2017 dostaną też 300 mln zł na dostosowanie szkół do reformy, a co roku – 168 mln zł na ten sam cel. Kwotą 4300 zł będą w 2017 r. objęte sześciolatki w przedszkolach. Publiczne i niepubliczne gimnazja mogą przekształcić się w szkoły podstawowe – na uchwały w tej sprawie jest czas do marca 2017 r.

 

Ławkogodziny

Nowa podstawa programowa dotyczy ośmiu klas szkoły podstawowej, jednak od września 2017 r. obowiązywać będzie jedynie dla klas I, IV i VII. Pozostałe roczniki będą korzystać z dotychczasowej podstawy. Wydawcom pozwoli ona przygotować podręczniki. W zespołach pracujących nad podstawami programowymi poszczególnych przedmiotów znaleźli się nauczyciele akademiccy, metodycy i przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Wśród nich – Dorota Dziamska, pedagog nauczania początkowego, która współpracuje z Fundacją Rzecznik Praw Rodziców i która krytykowała darmowy „Elementarz”. Język polski będzie realizowany w wymiarze 6 godzin tygodniowo w klasie IV i V, 5 godzin w klasie VI oraz 4 godzin w klasach VII i VIII. Matematyka będzie realizowana w wymiarze 4 godzin tygodniowo we wszystkich klasach. Informatyka – po godzinie tygodniowo. Wiedza o społeczeństwie pojawi się w VIII klasie na 2 godziny tygodniowo. Wracają 2 godziny historii tygodniowo – przez cztery lata edukacji. Klasa IV – tak jak dotąd – będzie realizować przedmiot przyroda (2 godziny tygodniowo), a od V klasy zostanie on rozbity na biologię i geografię oraz fizykę i chemię, które wejdą w VII klasie. Język obcy nowożytny nauczany będzie 3 razy w tygodniu. Drugi język obcy – od VII klasy – 2 razy w tygodniu. Muzyka i plastyka – po godzinie aż do VII klasy włącznie, a technika – do VI. Wychowanie fizyczne – 4 godziny w tygodniu, z podziałem na zajęcia klasowo-lekcyjne oraz rekreacyjno-sprawnościowo-zdrowotne. W klasach VII i VIII dojdzie minimum 10 godzin zajęć z doradztwa zawodowego.

– Na prośbę placówki organ prowadzący szkołę może dołożyć godziny danego przedmiotu – mówi Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w MEN. Podział klasy na grupy w przypadku zajęć językowych i informatycznych będzie następował przy minimum 24 uczniach. W przypadku zajęć laboratoryjnych – przy 30.

 

Pośpiech do zmian

– Wraca jedna obowiązująca lista lektur w szkole podstawowej – mówi Maciej Kopeć – a na niej „Pan Tadeusz”, omawiany fragmentami od klasy IV, oraz Sienkiewicz. Nie zabraknie pozycji współczesnych.

Jak przekonuje, najważniejsze umiejętności, jakie uczeń ma rozwinąć w procesie kształcenia, to: wtajemniczenie w świat wartości patriotycznych i społecznych, pogłębianie tożsamości indywidualnej oraz narodowej i kulturowej, krytyczna analiza i wykorzystywanie informacji, posługiwanie się technologiami informacyjnymi, rozwiązywanie problemów, udział w działalności pozaszkolnej i działania zespołowe.

Niepokojące jest to, że dopiero w lutym podstawa programowa ma zyskać ostateczny kształt, teraz bowiem znajduje się w procesie konsultacji społecznych. We wrześniu dzieci mają dostać podręczniki napisane na jej podstawie. – Poprzednie ekipy: ministrów Handkego, Hall czy Kluzik-Rostkowskiej realizowały swoje reformy w podobnym czasie – tłumaczy Maciej Kopeć.

No cóż, gdyby tamte pospieszne reformy były udane, obecna, równie pospieszna, byłaby zbędna. Pośpiech nie sprzyja jakości. A rodzice i nauczyciele znów mogą się poczuć zepchnięci na dalszy plan, bo – tak jak w przypadku darmowego podręcznika za poprzedniej ekipy – na nadsyłanie uwag mają zaledwie 9 dni.

Projekt podstawy programowej i ramowego planu zajęć znajdują się na stronie www.reformaedukacji.gov.pl. Opinie na ich temat można przesyłać do 9 grudnia pod adresami: podstawa programowa@men.gov.pl i ramowe plany@men.gov.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 października

Niedziela, XXVII tydzień zwykły
Przyjdźcie, uwielbiajmy Go, padając na twarze, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 17, 5-10
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wiara jak złota rybka? (komentarz Idziemy)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter