19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Traktaty czy konstytucja?

Ocena: 0
449

Komisja Europejska wstrzymała rozpatrywanie polskiego wniosku o zatwierdzenie Krajowego Programu Odbudowy, bez którego nad Wisłę nie popłyną pieniądze w ramach unijnego Funduszu Odbudowy.

fot. PAP/Art Service 2

Ursula von der Leyen w przemówieniu o stanie Unii wyraźnie powiedziała, że warunkiem jest uznanie przez Polskę nadrzędności unijnego prawa nad rodzimym. Dla Brukseli oznacza to uznanie wyższości traktatów nie tylko nad polskimi ustawami – w tym przypadku sporu nie ma, bo polska praktyka od dawna uznaje ten punkt widzenia – ale i nad konstytucją. I tu właśnie jest istota sprawy.

Polski Trybunał Konstytucyjny już w 2010 r. orzekł, że prymat ma nasza konstytucja. Wcześniej takie samo stanowisko wyraziły trybunały konstytucyjne krajów, w których takie pytanie zadano: Niemiec, Włoch i Hiszpanii.

Orzeczenie TK z 7 października wpisuje się w ten stan prawny i nie stanowi żadnego przełomu ani wyzwania w stosunku do KE, stąd protesty – zarówno krajowe, jak i zagraniczne – są oczywistym elementem wojny propagandowej. Można tylko wyrazić ubolewanie z powodu tego, że polskie czynniki rządowe nie odwołują się do orzeczeń zagranicznych trybunałów i tym samym pozbawiają się kluczowego argumentu na rzecz obrony rodzimych interesów.

 


KONSTYTUCJA A USTAWA

Wyższość konstytucji nad traktatem jest oczywista z tego powodu, że do zmiany konstytucji w parlamencie jest potrzebna tak zwana większość konstytucyjna (w przypadku Polski dwie trzecie posłów), podczas gdy do przyjęcia ustawy i umowy międzynarodowej – tylko zwykła większość (w przypadku naszego kraju połowa posłów plus jeden). Konstytucja RP wymaga większości dwóch trzecich (czyli takiej samej jak do zmiany konstytucji) do zatwierdzenia umowy międzynarodowej, ale tylko w przypadku, gdy w grę wchodzi przekazanie „organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach” (art. 90). Proszę zauważyć, że mowa jest o „niektórych sprawach”, podczas gdy stanowisko Brukseli implikuje, że w momencie przyjęcia traktatów unijnych nastąpiło przekazanie jej kompetencji organów władzy państwowej we wszystkich sprawach, w których Bruksela ma głos.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (833), 17 października 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 października 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter