20 czerwca
czwartek
Diny, Bogny, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzydzieści lat później

Ocena: 0
1038

Z woli Boga – za grzechy ludu – Izraelici błąkali się po pustyni przez czterdzieści lat. Naród polski – z woli swoich elit – błąka się od lat trzydziestu. 

fot. Pixabay, CC0

Niebawem będziemy obchodzić 30. rocznicę zawarcia porozumienia w Magdalence. Wydarzenia, które to błąkanie się zainicjowało i którego przebieg taki rozwój sytuacji w pełni sygnalizował. Rok 1988 bowiem jasno wykazywał, że dobiega kres rządów PZPR, a w całym „obozie” nastąpią dogłębne zmiany. W Polsce miały miejsce coraz rozleglejsze strajki. Ze wschodu zaś wiał huragan pieriestrojki, zapowiadający zmiecenie ówczesnych porządków. 

Jeśli ktoś dziś ma co do tego wątpliwości, to przypomnę tylko przypadek Nicolae Ceau?escu, który opierał się zmianom i wraz z żoną został rozstrzelany 25 grudnia 1989 r., czyli nieco ponad pół roku po okrzykniętych jako wielki sukces pierwszych „demokratycznych” wyborach w Polsce. 

 

Partactwo czy terapia 

Niestety, rodzime elity nie widziały, czy też nie chciały widzieć, napisu Mane, tekel, fares nad wielkim gmachem KC przy rondzie – dziś – Charlesa de Gaulle’a w Warszawie, gdzie obecnie mieści się Centrum Bankowo-Finansowe. Owa ślepota cechuje także obecny establishment, co nie może dziwić, przecież jest on bezpośrednim spadkobiercą uczestników okrągłego stołu. 

Okres przemian rozpoczął się pod każdym względem tragicznie. Głosami opozycji gen. Wojciech Jaruzelski, autor haniebnego stanu wojennego, został wybrany na prezydenta, terapia wstrząsowa zaś przyniosła zapaść gospodarczą. W ciągu dwu lat PKB spadł o ponad 18 proc., a produkcja przemysłowa o prawie 40 proc. Tak złych wyników nie zanotowano nawet podczas Wielkiego Kryzysu w latach 1929-1933. Nie bez przyczyny prof. Robert Mundell (Nobel z ekonomii w 1999 r.) określił terapię wstrząsową jako przykład „partactwa w zakresie polityki gospodarczej na niespotykaną skalę”. Nic dziwnego, że w wyborach w 1993 r. wygrali postkomuniści.

O jakości elit najlepiej świadczy to, że kilka lat później skupiająca czołowe „autorytety moralne” Unia Wolności wybrała na swego przywódcę autora owej katastrofy gospodarczej, prof. Leszka Balcerowicza. Co więcej, zwycięska AWS powierzył mu ster gospodarki, i niebawem przytrafiła się kolejna katastrofa. Zdaniem wicepremiera Balcerowicza gospodarka zbyt szybko się rozwijała i trzeba było ją „schłodzić”. Biorąc pod uwagę, że w owym czasie stopa bezrobocia ciągle wynosiła kilkanaście procent, była to zupełnie nowatorska diagnoza. I nic dziwnego, że po krótkiej poprawie na rynku pracy w okresie rządów postkomuny, bezrobocie zaczęło się znowu pogłębiać.

 

Majątek w obce ręce

Oprócz „schładzania” rząd AWS-UW ochoczo zabrał się do wyprzedaży majątku państwowego, w imię zasady, że prywatny właściciel będzie bardziej efektywny od państwowego. Ta neoliberalna argumentacja nie stanęła na przeszkodzie sprzedaży kontrolnego udziału w Telekomunikacji Polskiej SA, wielkim i kluczowym przedsiębiorstwie (także z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa), firmie kontrolowanej przez rząd francuski: France Télécom, obecnie Orange. Jak widać, chodziło o to, aby najważniejsze przedsiębiorstwa nie były w rękach polskich, i tak też się stało. Potem ten proceder objął nawet przemysł zbrojeniowy, np. PiS sprzedał PZL Mielec (2007 r.), a koalicja PO-PSL sprzedała PZL Świdnik (2010). Podobnie obie partie miały walny udział w położeniu na obie łopatki przemysłu stoczniowego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 czerwca

Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli.

Dziś w Kościele: środa XI tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 2 Kor 9,6-11; Ps 112 (111),1b-2.3-4.9; Mt 6,1-6.16-18.
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -

JAN PAWEŁ II MÓWIŁ DO NAS

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II w czerwcu 1979 roku do Polski zmieniła trwale naszą ojczyznę i nas samych. Co wtedy papież chciał nam przekazać? Co zapamiętaliśmy?
+ 2 czerwca: Warszawa - Okęcie i Plac Zwycięstwa (1)
+ 3 czerwca: Warszawa i Gniezno (2)
+ 4 czerwca: Czestochowa (3)
+ 5 czerwca: Czestochowa (4)
+ 6 czerwca: ostatni dzień w Częstochowie i Kraków (5)
+ 7 czerwca: Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Oświęcim-Brzezinka (6)
+ 8 czerwca: Nowy Targ, Kraków (7)
+ 9 czerwca: Kraków, Nowa Huta, Kraków (8)
+ 10 czerwca: Kraków i pożegnanie z ojczyzną (9)