18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzydzieści lat później

Ocena: 0
890

Z woli Boga – za grzechy ludu – Izraelici błąkali się po pustyni przez czterdzieści lat. Naród polski – z woli swoich elit – błąka się od lat trzydziestu. 

fot. Pixabay, CC0

Niebawem będziemy obchodzić 30. rocznicę zawarcia porozumienia w Magdalence. Wydarzenia, które to błąkanie się zainicjowało i którego przebieg taki rozwój sytuacji w pełni sygnalizował. Rok 1988 bowiem jasno wykazywał, że dobiega kres rządów PZPR, a w całym „obozie” nastąpią dogłębne zmiany. W Polsce miały miejsce coraz rozleglejsze strajki. Ze wschodu zaś wiał huragan pieriestrojki, zapowiadający zmiecenie ówczesnych porządków. 

Jeśli ktoś dziś ma co do tego wątpliwości, to przypomnę tylko przypadek Nicolae Ceau?escu, który opierał się zmianom i wraz z żoną został rozstrzelany 25 grudnia 1989 r., czyli nieco ponad pół roku po okrzykniętych jako wielki sukces pierwszych „demokratycznych” wyborach w Polsce. 

 

PARTACTWO CZY TERAPIA 

Niestety, rodzime elity nie widziały, czy też nie chciały widzieć, napisu Mane, tekel, fares nad wielkim gmachem KC przy rondzie – dziś – Charlesa de Gaulle’a w Warszawie, gdzie obecnie mieści się Centrum Bankowo-Finansowe. Owa ślepota cechuje także obecny establishment, co nie może dziwić, przecież jest on bezpośrednim spadkobiercą uczestników okrągłego stołu. 
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 12 (701), 24 marca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 kwietnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

 

Najwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -