Biskupi amerykańscy, którzy od lat apelują o wprowadzenie w Stanach Zjednoczonych kompleksowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych, z uwagą przyjrzą się projektowi ustawy systemu ubezpieczeń zdrowotnych przedstawionemu 6 marca Kongresowi przez Partię Republikańską. Poinformowali o tym w liście do Izby Reprezentantów.
Ustawa ma zastąpić obowiązujący obecnie kontrowersyjny system ubezpieczeń Obamacare, wprowadzony przez administrację Baracka Obamy Ustawą o Dostępności Opieki Medycznej (Affordable Health Care Act), przyjętą samymi tylko głosami Demokratów w marcu 2010 r. Episkopat popierał jego ogólne założenia, jednak zdecydowanie sprzeciwiał się temu, że pozwalał on na finansowanie aborcji z funduszy federalnych. Biskupi krytykowali go również za to, że nie pozwalał, by korzystali z niego imigranci.
„Dyskusja na temat systemu ubezpieczeń zdrowotnych stała się napięta do tego stopnia, że niemożliwym wydaje się prowadzenie jej jako otwartego i owocnego dialogu” – napisali biskupi. Zaapelowali o nowego ducha współpracy na rzecz dobra wspólnego.
Wśród głównych postanowień projektu nowej ustawy jest możliwość skorzystania z ulg podatkowych dla osób, którym pracodawca nie zapewnia ubezpieczenia lub które pracują na podstawie umowy o dzieło czy kontraktów terminowych. Jest tam także krytykowana propozycja obcięcia środków federalnych na system ubezpieczeń medycznych Medicaid, z których korzystają osoby o najniższych dochodach. Zaproponowana ustawa zakazuje przekazywania funduszy federalnych na największą w Stanach Zjednoczonych sieć klinik aborcyjnych Planned Parenthood. W swoim projekcie Republikanie utrzymali m.in. zapis o tym, że firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły odmawiać sprzedaży polis osobom chorym.
Amerykańscy biskupi wezwali ustawodawców, by podczas dyskusji kierowali się takimi wartościami moralnymi, jak szacunek dla życia, respektowanie prawa sumienia, a także, by nowy system ubezpieczeniowy był prawdziwie osiągalny dla wszystkich.