28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

USA: książka o Piłsudskim pomaga zrozumieć znaczenie wojny obronnej na Ukrainie

Ocena: 3.66667
743

Nakładem wydawnictwa Harvard University Press w Stanach Zjednoczonych ukazała się książka „Jozef Pilsudski – Founding Father of Modern Poland” (Józef Piłsudski – ojciec założyciel współczesnej Polski). Jej autor – profesor Joshua D. Zimmerman, który wykłada historię holokaustu i Europy Wschodniej na uniwersytecie Yeshiwa w Nowym Jorku – przybliża w niej przede wszystkim czytelnikom zagranicznym postać Naczelnika Państwa Polskiego i jego wizje polityczne wizje. Zdaniem badacza dotyczą one także współczesności i toczącej się obecnie wojny na Ukrainie. Recenzję tej pracy zamieścił m.in. 18 listopada były wieloletni korespondent agencji AP w Warszawie, a obecnie kierownik jej działu międzynarodowego John Daniszewski.

Fot. ze zbiorów NAC

Prof. Zimmerman uważa, że Polska zawdzięcza Piłsudskiemu zarówno w okresie międzywojennym, jak i współcześnie swoją niepodległość. W swych rozważaniach autor skupia się na jego koncepcjach dotyczących niepodległej Ukrainy, którą Piłsudski uważał nie tylko za „bufor” zapobiegający rosyjskiej agresji, lecz także za „przedmurze (outpost) liberalnej cywilizacji Zachodu”.

W tym kontekście Zimmerman przypomniał, że „gdy tylko polscy kawalerzyści weszli do Kijowa 7 maja 1920, Piłsudski rozkazał wycofanie się stamtąd, gdy tylko będzie to możliwe, aby nawiązać przyjacielskie stosunki z nową, niepodległą Ukrainą”. Jak najbardziej popierał on „powstanie niepodległej Ukrainy – przedmurza demokracji przy granicy z Rosją a zarazem bufora między Rosją a Zachodem. Widział w niej sprzymierzeńca Polski, który będzie dzielił z nią te same wartości demokratyczne” – stwierdził autor książki.

Podobny pogląd wyraził cytowany w artykule Michael Fleming, dyrektor Instytutu Badań nad Kulturą Europejską w Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie w Londynie:

Piłsudski dobrze rozumiał geopolityczne położenie Polski, dlatego doszedł do wniosku, że w interesie Polski leży istnienie niepodległej Ukrainy w celu ograniczenia ekspansjonistycznych dążeń Moskwy. (…) Podczas walk między bolszewikami a armiami „białych” Piłsudski powstrzymywał się przed wspomaganiem tych drugich, uważał bowiem, że nie ma znaczenia, która z tych stron wygra, gdyż Rosja i tak pozostanie „zaciekle imperialistyczna”. Poza tym nigdy nie można ufać jakimkolwiek rosyjskim obietnicom”

– oświadczył Fleming.

Różne wydarzenia w życiu urodzonego w 1867 r. Piłsudskiego nauczyły go, jak stawiać czoła trudnościom przy tworzeniu nowego państwa, które od samego początku było uwikłane w różne konflikty, jak choćby właśnie z Ukraińcami.

Jako Żyd nowojorski profesor poruszył sprawę pogromów, których – jego zdaniem – dopuszczali się niektórzy żołnierze Piłsudskiego. Marszałek tego nie tolerował, toteż Zimmerman widzi w nim „obrońcę Żydów i w ogóle (wielonarodowego) pluralizmu w nowej Ojczyźnie”.

Odnosząc idee Piłsudskiego do obecnie toczącej się wojny na Ukrainie autor książki przypomniał jego słynne powiedzenie z 1919 r., że „nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”. Piłsudski kierował się względami, którymi kierują się obecnie Polska, Litwa, inne kraje nadbałtyckie, łącznie z Finlandią i Szwecją, które uznały, że należy wreszcie położyć kres ekspansji Rosji pod rządami Władimira Putina.

Na zakończenie swej recenzji J. Daniszewski zwrócił jeszcze raz uwagę na dalekowzroczność wizji Marszałka:

Utworzenie niepodległego Państwa Polskiego przez Piłsudskiego po I wojnie światowej odniosło taki skutek, że po II wojnie światowej nikt już nie podważał tego, że Polska powinna powstać na nowo.

To samo można dziś odnieść do jego wizji dotyczącej istnienia niepodległego Państwa Ukraińskiego w XXI w. – wskazał autor artykułu.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter