28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W co gra Turcja?

Ocena: 0
1656

 

Rosyjska marynarka wojenna wysłała czwarty już okręt wojenny na Morze Śródziemne. Duży okręt desantowy „Nowoczerkask” (ciekawostka: został zbudowany w 1987 r. w gdańskiej Stoczni Północnej; może przewieźć 10 czołgów i 340 żołnierzy) został sfotografowany, gdy przepływał przez cieśninę Bosfor w Turcji zaledwie kilka dni po tym, jak Rosja wysłała w kierunku Syrii dwie fregaty. Trzeci okręt tej klasy znajduje się na Morzu Śródziemnym od grudnia.

W ostatnich miesiącach Rosja i Syria przeprowadziły szereg operacji morskich w rejonie miasta Tartus. Rosja ma bazę w Tartus od 1971 r. Zgodnie z porozumieniem z rządem syryjskim, baza ta będzie utrzymywana przez Rosjan jeszcze przez kilkadziesiąt lat.

Moskwa, która od lat ma znakomite stosunki z Damaszkiem, wspiera prezydenta Asada od początku konfliktu w Syrii, czyli od 2011 r. – najpierw politycznie, później dostarczając sprzęt wojskowy, a od 30 września 2015 r. również poprzez bezpośrednie zaangażowanie swoich sił zbrojnych.

Rosja, jako stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, wielokrotnie wetowała składane przez Zachód projekty rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wzywające do dymisji Asada i przewidujące możliwość nałożenia na niego i jego rząd sankcji ONZ.

We wrześniu 2015 r. Rada Federacji, wyższa izba parlamentu rosyjskiego, upoważniła prezydenta Władimira Putina do użycia sił zbrojnych w Syrii. Rosjanie przyznali później, że ich ataki powietrzne i rakietowe były wymierzone nie tylko w oddziały tzw. Państwa Islamskiego, ale także w grupy opozycyjne wobec Asada.

Teraz Rosjanie starli się z Turkami. Siły tureckie zagrażają strategicznej, rosyjskiej bazie lotniczej Humajmim koło Latakii. W zeszłym roku w bazie tej stacjonowało 30 samolotów – myśliwców Su-35S, myśliwsko-bombowych Su-34 i szturmowych Su-24, a także śmigłowców bojowych Mi-35 i transportowych Mi-8AMTSh. Bazę rozbudowywano, być może więc jest ich teraz więcej.

Tymczasem właśnie z powodu swego zaangażowania zbrojnego w Syrii Rosjanie mogą mieć kłopoty. Wysłannicy ONZ oskarżyli Rosję o bezpośredni udział w zbrodniach wojennych – bombardowaniu osób i obiektów cywilnych. Najnowszy raport Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej w sprawie Syrii wskazuje, że są na to wiarygodne dowody. W lipcu ub.r. Rosjanie przeprowadzili serię nalotów na rynek w Ma’arrat al-Nu’man, 33 km na południe od miasta Idlib. Czterdzieści trzy osoby cywilne, w tym czworo dzieci, zginęło, a co najmniej 109 zostało rannych. Drugim badanym atakiem było zbombardowanie 16 sierpnia grupy cywilów, koczujących na polach niedaleko Haas w południowym rejonie muhafazy Idlib. W efekcie zabito 20 osób, w tym osiem kobiet i sześcioro dzieci, a rannych zostało 40 ludzi.

W raporcie stwierdzono, że „w oparciu o dostępne dowody, w tym zeznania świadków, materiał wideo, zdjęcia, a także raporty obserwatorów lotu, przechwycone rozmowy i raporty z obserwacji [w ramach systemu] wczesnego ostrzegania, komisja ma uzasadnione podstawy, by sądzić, że rosyjskie samoloty uczestniczył w każdym z opisanych wyżej incydentów”.

Rosja dowodzi, że to nieprawda.

 


UCHODŹCY RUSZYLI DO EUROPY

Starcia w Syrii stały się pretekstem dla decyzji prezydenta Turcji Tajiyypa Erdogana o otwarciu granic z Europą i faktycznemu zezwoleniu na swobodne przechodzenie żyjących w jego kraju uchodźców syryjskich do krajów UE, a więc przede wszystkim do Grecji.

Przypomnijmy najpierw, że ramach zawartej w 2016 r. z Unią Europejską umowy, Turcja w zamian za 6 mld euro, zgodziła się powstrzymać falę uchodźców. Od tego czasu Turcy wielokrotnie oskarżali Brukselę, że nie dotrzymała umowy (Bruksela przekazała podobno tylko połowę umówionej kwoty), a Erdogan często groził, że pozwoli uchodźcom na przejście do krajów Unii, jeśli nie zostanie dostanie większego wsparcia. Faktycznie – Turcja przyjęła aż 3,6 mln uchodźców z Syrii, a także z innych krajów bliskowschodnich oraz Afryki i Azji.

Teraz pojawił się jeszcze inny powód: Ankara chce uzyskać wsparcie w swych działaniach wojskowych w Syrii, przede wszystkim przeciwko Kurdom. Jako minimum ma być to wsparcie polityczne; zresztą nikt nie spodziewa się, że UE pomoże Turkom militarnie. Wyraźna unijna aprobata dla postępowania Turcji byłaby dla Erdogana bardzo korzystna. On sam usiłuje się przedstawiać jako obrońca pokoju napadnięty przez wrogie siły – gdy tymczasem wiele krajów uznaje go za agresora, walczącego zarówno z syryjskim rządem, jak i z opozycją.

Tysiące migrantów ruszyły w kierunku greckich wysp, zwłaszcza Lesbos. Usiłują się też przedostać przez turecko-grecką granicę lądową na rzece nazywanej po bułgarsku Marica, a po grecku Ewros. Prawosławny arcybiskup Aten po wizycie na granicy turecko-greckiej mówił wręcz o przywożeniu przez Turków migrantów różnych narodowości pod granicę z Grecją. Greccy żołnierze i policjanci użyli gazu łzawiącego i granatów ogłuszających w celu udaremnienia ich prób. Migranci rzucali kamieniami, jeden policjant został ranny. Policja odpowiedziała, stosując armatki wodne. Z kolei na Lesbos doszło do starć lokalnych mieszkańców z przybyszami. Migrantów usiłuje powstrzymać grecka straż graniczna i marynarka wojenna.

Do Aten przybyli przedstawiciele UE. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen określiła Grecję jako „europejską tarczę”, używając greckiego słowa aspida. Z kolei grecki premier Kyriakos Mitsotakis powiedział, że jego kraj nie da się „zaszantażować”. Polska zaoferowała gotowość wysłania do Grecji stu funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz stu policjantów, aby wesprzeć ten kraj w związku z kryzysem migracyjnym.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter