20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W kontakcie z papieżem

Ocena: 0
608

– Chcę służyć Polsce i Kościołowi. Tu nie ma sprzeczności – mówi Janusz Kotański, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Z Januszem Kotańskim, ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, rozmawia Anna Arytmiak

 

Czym zajmuje się ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej?

Chciałbym na wstępie zaznaczyć, że mam zaszczyt być ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i przy Suwerennym Wojskowym Zakonie Maltańskim. Jest to zatem podwójna i odpowiedzialna misja. Mówiąc w skrócie: realizuję cele i zadania wynikającej z założeń polskiej polityki zagranicznej. Działam na rzecz rozwijania i pogłębiania relacji między Polską i Stolicą Apostolską.

 

Ile osób pracuje w ambasadzie?

Licznym obowiązkom musi podołać zaledwie kilka osób. Jest pani radca – moja zastępczyni, pani sekretarka, kierowca i intendent w jednej osobie oraz pani zajmująca się recepcją. To nieduże, lecz dobre grono pracowników. Pomaga mi też, oczywiście, żona.

 

Jak liczne to obowiązki?

Jestem w stałym kontakcie z Sekretariatem Stanu, Dykasteriami i Radami Papieskimi. Pamiętajmy, iż trwa reforma struktur Kurii Rzymskiej, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia działań podejmowanych przez Stolicę Apostolską. Cieszę się, że na czele nowo powstałej Trzeciej Sekcji Sekretariatu Stanu stanął Polak, abp. Jan Romeo Pawłowski. Monitoruję na bieżąco aktywność watykańskiej dyplomacji – nie tylko papieskie pielgrzymki, ale również wystąpienia przedstawicieli Sekretariatu Stanu, ogłaszane dokumenty etc. Aktywnie prezentuję stanowisko Polski dotyczące najważniejszych i aktualnych problemów – jak np. kryzys migracyjny, pomoc humanitarna – na różnych forach w Stolicy Apostolskiej, jak również w ramach spotkań dyplomatycznych, szczególnie w grupie V4 i Unii Europejskiej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (645), 18 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lutego 2018 r.

 

Janusz Kotański (1957), historyk, publicysta i poeta. Od 2016 r. ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:


SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły