23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W wirze brexitu

Ocena: 0
614

Wokół brexitu zapanował totalny chaos. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiada, że 31 października jego kraj wyjdzie z Unii Europejskiej z umową z UE lub bez niej. Ale rząd utracił większość w Izbie Gmin.

fot. PAP / EPA / JULIEN WARNAND

W poniedziałek 16 września premier Wielkiej Brytani Boris Johnoson spotkał się w Luxemburgu z obecnym szfem Komisji Europejskiej Jeanem Claudem Junckerem. Rozmowa dotyczyła brexitu

Parlament przyjął ustawę, która zabrania wychodzenia z Unii bez umowy, szef rządu zaś został zobowiązany, by w razie potrzeby poprosić Brukselę o odłożenie brexitu do końca stycznia. Johnson tymczasem doprowadził do zawieszenia na pięć tygodni prac parlamentu – ale jego oponenci zaskarżyli to do sądów. Sąd szkocki uznał działania premiera za bezprawne. I teraz nikt już nie wie, co będzie dalej.


 

ZATRZYMAĆ WYJŚCIE

Właściwie wszystkie brytyjskie partie są podzielone – i nie bardzo wiadomo, czy ważniejsze są tradycyjne podziały polityczne, czy też ten nowy: na zwolenników i przeciwników opuszczenia UE. Tylko Partia Brexitu zajmuje jednoznaczną postawę antyunijną, z kolei liberalni demokraci są najbardziej prounijni.

Boris Johnson, następca Theresy May na funkcji przywódcy Partii Konserwatywnej, jako premier postanowił do brexitu doprowadzić za wszelką cenę. – Prędzej wyzionę ducha – ostrzegał zwolenników odsunięcia daty wyjścia z Unii. Nie jest właściwie jasne, czemu tak właśnie postanowił, czemu uznał, że brexit koniecznie musi nastąpić – ale tę swoją decyzję usiłuje konsekwentnie wprowadzić w życie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -