28 września
czwartek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: uniemożliwiono ambasadorowi Rosji złożenie kwiatów w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich

Ocena: 0.5
660

Przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie nie obyło się dziś bez incydentu, który - jak ocenia polski MSZ - nie powinien mieć miejsca. Demonstranci oblali czerwoną substancją ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa i uniemożliwili rosyjskiej delegacji złożenie kwiatów w Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Ambasador wraz z delegacją w obstawie policji wrócił do służbowego auta.

Fot. PAP/Leszek Szymański

9 maja Rosja obchodzi dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. W tym dniu przedstawiciele rosyjskiej ambasady z Siergiejem Andriejewem na czele próbowali w południe złożyć wieńce na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, jednak uniemożliwili im to licznie przybyli demonstranci z polskimi i ukraińskimi flagami. Rosyjską delegację przywitano wrogimi okrzykami po ukraińsku.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Warszawy, na którym widać jak pod Cmentarzem-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich ktoś oblewa #ambasadora Rosji czerwoną farbą.
W stronę rosyjskich dyplomatów tłum krzyczy: "faszyści!" pic.twitter.com/DUY074hkbF

— Biełsat (@Bielsat_pl) May 9, 2022

Andriejew został oblany czerwoną substancją i wraz z towarzyszącymi mu członkami delegacji, w tym ochroniarzami, w asyście policjantów wrócił do służbowego auta, które początkowo otoczyli demonstranci.

Przed godz. 12 na terenie Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich byliśmy zmuszeni do podjęcia interwencji. O szczegółach będziemy informować po zakończeniu działań

- przekazała na Twitterze stołeczna policja. Z kolei szef MSWiA Mariusz Kamiński napisał na Twitterze, że "polskie władze nie rekomendowały ambasadorowi Rosji składania kwiatów 9 maja w Warszawie". "Policja umożliwiła ambasadorowi bezpieczny odjazd z miejsca zdarzenia" - dodał zaznaczając, że "zgromadzenie przeciwników rosyjskiej agresji na Ukrainę, gdzie każdego dnia dochodzi do zbrodni ludobójstwa było legalne".

Emocje ukraińskich kobiet, biorących udział w manifestacji, których mężowie dzielnie walczą w obronie ojczyzny są zrozumiałe

- napisał Kamiński.

++++++

Oblanie czerwoną substancją ambasadora Rosji Sergieja Andriejewa skomentowało wielu polskich polityków. Część z nich oceniło, że dyplomata już dawno powinien być wydalony z Polski, inni, że sam zorganizował prowokację i wykonał misję Kremla.

Poseł KO Paweł Kowal ocenił na Twitterze, że "ambasador Rosji powinien dawno wyjechać do Rosji". "Jego obecność w Warszawie to tylko źródło kłopotów. Nie ma co utrzymywać fikcji" - podkreślił.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz napisał na Twitterze: "Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Ambasador Rosji organizując oczywistą prowokację, wykonał misję Kremla. Rozumiejąc emocje wobec zbrodniarzy, musimy być świadomi, że to woda na młyn putinowskiej propagandy. Można było tego uniknąć. Ta +uroczystość+ nie powinna mieć miejsca".

Poseł Lewicy Tomasz Trela zwrócił na Twitterze uwagę, że "mimo negatywnego stanowiska MSZ, ambasador Rosji świadomie zdecydował się na prowokację". "Nie ma w Polsce miejsca na gloryfikację zbrodniarza Putina, który morduje i gwałci niewinnych. Farba jest tylko symboliczna, za to krew, którą Rosja zalewa Ukrainę jest prawdziwa. #StopWar" - podkreślił.

Również poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba oświadczył, że Andriejew powinien już dawno być wydalony z Polski. Jak dodał, "nie ma zgody na obecność ruskich faszystów i zbrodniarzy w przestrzeni publicznej".

Z kolei poseł Konfederacji Grzegorz Braun wyraził na Twitterze pogląd, że "atakowanie dyplomatów jest zawsze aktem barbarzyństwa, a w aktualnych okolicznościach jednocześnie aktem prowokacji wojennej". Jak dodał, "bez względu na bezpośrednie sprawstwo, za sytuację odpowiadają władze RP - min. (spraw wewnętrznych i administracji) Mariusz Kamiński do dymisji!".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Czwartek, XXV Tydzień zwykły - wspomnienie św. Wacława, męczennika
Ciebie, Boże, chwalimy, Ciebie, Panie, wysławiamy.
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 7-9
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Franciszka 25 IX - 3 X

 

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter