18 stycznia
sobota
Piotra, Małgorzaty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Węgry wspominają rewolucję 1965 roku

Ocena: 0
276

W Budapeszcie, w środę, od uroczystego wciągnięcia flagi państwowej na maszt przed węgierskim parlamentem, rozpoczęły całodniowe obchody 63. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku. Dzień ten jest na Węgrzech świętem narodowym.

 

Fot. PAP/EPA/TAMAS KOVACS

 

Flagę na placu Kossutha wciągnęła w obecności przewodniczącego parlamentu Laszlo Koevera jednostka honorowa węgierskich sił zbrojnych. Jednocześnie odegrano hymn państwowy. Byli obecni przedstawiciele rządu i korpusu dyplomatycznego.

W oknach po obu stronach głównego wejścia do parlamentu wywieszono flagi węgierskie z dziurą pośrodku, będące symbolem rewolucji 1956 r. Podczas powstania z flag wycinano komunistyczny herb.

Przez cały dzień bezpłatnie można obejrzeć koronę św. Stefana, wystawioną w gmachu parlamentu, a także odwiedzić Dom Terroru – muzeum poświęcone dwóm totalitaryzmom: faszystowskiemu i komunistycznemu.

Wieczorem odbędzie się okolicznościowy koncert w parku Millenaris w Budapeszcie, zaś na uroczystości w Akademii Muzycznej przemówienie wygłosi premier Viktor Orban.

Rewolucja węgierska wybuchła 23 października 1956 roku. Jej uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich, a także pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara.

Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ponad 2,5 tys. osób. Po upadku powstania kilkaset osób stracono, a tysiące uwięziono. Ok. 200 tys. Węgrów opuściło kraj.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 stycznia

Jezus rzekł: «Pójdź za Mną!» Ten wstał i poszedł za Nim
Dziś w Kościele: sobota, I tydzień zwykły, dzień powszedni
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1Sm 9,1-4.17-19 i 10,1; Ps 21 (20),2-3.4-5.6-7: Mk 2,13-17
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -