22 sierpnia
czwartek
Cezarego, Tymoteusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Westerplatte to polska opowieść

Ocena: 0
647

Od kilkunastu lat naszym marzeniem jest, by Westerplatte wyglądało godnie - mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, w rozmowie z Ireną Świerdzewską.

fot. MKiDM

Dlaczego w sprawie Westerplatte potrzebna była specustawa?

Od kilkunastu lat naszym marzeniem jest, by Westerplatte wyglądało godnie. Pierwszą próbę podjęliśmy, kiedy rządziliśmy w latach 2005-2007. Teraz przystąpienie do budowy muzeum plenerowego wymaga uporządkowania struktury właścicielskiej, bo na Westerplatte jest dziś ponad pięć podmiotów właścicielskich. Aby światu można było opowiedzieć o heroicznej i symbolicznej dla nas bitwie, konieczne jest uporządkowanie gruntów pod względem prawa własności, co umożliwia specustawa.

Prezydent Gdańska wychodzi z hasłami: „Westerplatte jeszcze się broni”.

To niemądre sformułowanie. Gdańsk jest częścią Polski, Westerplatte to polska opowieść – a nie lokalna. Polacy, pytani o skojarzenia historyczne związane z II wojną światową, wymieniają niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau, a jako drugie – obronę Westerplatte. Miasto Gdańsk przez ponad ćwierć wieku miało możliwość przygotowania nowej ekspozycji. Jest właścicielem zasadniczej części gruntu, gdzie odbywała się bitwa o tę placówkę. Jeśli nic nie zrobiono, to na zasadzie pomocniczości wkracza państwo.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (718), 21 lipca 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 4 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 sierpniaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -