2 sierpnia
poniedziałek
Kariny, Gustawa, Euzebiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chiny - USA. Kto wygra wojnę handlową?

Ocena: 0
2382

Historia gospodarcza i teoria ekonomii uczą, że wojna handlowa przynosi straty gospodarcze obu stronom. Prezydent Donald Trump obwieścił zaś, że „wojny handlowe przynoszą korzyści i są łatwe do wygrania”.

fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Zgodnie z tym poglądem – ogłoszonym w marcu br. – USA nałożyło cła w wysokości 25 proc. na import chińskich towarów o wartości 50 mld dolarów. Odnośnie do wcześniejszych zapowiedzi, Pekin odpowiedział podobnie, co z kolei ma spowodować kolejne cła ze strony amerykańskiej, tym razem na towary, których wwóz do Stanów Zjednoczonych ma wartość 200 mld dolarów. W przypadku dalszych chińskich retorsji cła w wysokości 10 proc. mają zostać nałożone na kolejne 200 mld dolarów za towary importowane z Kraju Smoka. Zanosi się zatem, że niemal cały obrót pomiędzy oboma krajami zostanie obłożony podatkiem w postaci cła.

 

Kto ma więcej?

Oficjalnymi powodami tej polityki są ogromna nierównowaga w obrotach międzynarodowych pomiędzy USA i Chinami oraz kradzież amerykańskich technologii i myśli technicznej przez chińskie przedsiębiorstwa. Wydaje się, że ukrytym powodem może być rywalizacja polityczna pomiędzy dwiema potęgami. Liczba ludności Chin ponad czterokrotnie przekracza populację Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę, że potencjał gospodarczy obu krajów jest porównywalny, USA grozi utrata dominacji politycznej, o czym bez ogródek mówi ogłoszona w grudniu ub.r. amerykańska Strategia Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 27 (665), 8 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 18 lipca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest profesorem ekonomii w Hollins University w stanie Wirginia, USA

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 sierpnia

Poniedziałek, XVIII Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Euzebiusza z Vercelli, biskupa albo wspomnienie św. Piotra Juliana Eymarda, prezbitera
Mój lud nie posłuchał mego głosu.
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Mt 14, 13-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter