28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wieczna kampania

Ocena: 0
2907

Demokracja nie ma się w Polsce najlepiej, ale wcale nie z tych powodów, które na sztandarach niosą oponenci władzy – tej czy innej. Problem sięga postawy polityków: czy górę w niej bierze patria, czy partia.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

Wybory samorządowe, które rozpoczynają maraton wyborczy – do europarlamentu, do sejmu i senatu, na prezydenta – jaskrawie unaoczniają, że żyjemy w rzeczywistości upartyjnionej. Płacimy za to dramatycznym podziałem społeczeństwa wzdłuż linii sympatii politycznych. Czy tak być musi? Odpowiedzi szukali paneliści debaty „Patria [Ojczyzna] czy partia” w ramach II Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, zorganizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

 

Winne media

– Przez debatę przechodzi prąd wojny kulturowej, co prowadzi do dysfunkcji jakości debaty publicznej. Wytworzyła się cywilizacja szumu informacyjnego, w ramach którego toczy się konkurencja o uwagę odbiorców. A tę najlepiej przyciągnąć rozemocjonowaniem przekazu, stąd ekstremalizacja: i przekazów, i reakcji na nie – mówi prof. Andrzej Zybertowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dla Tomasza Wróblewskiego, dziennikarza i byłego szefa kilku pism, szczególnie winien tej sytuacji jest internet, serwujący więcej informacji i z większą częstotliwością, niż klasyczne media. – Zaczęła się więc konkurencja na opinie – mówi. – Stają się one coraz wyrazistsze. Niestety, od mądrych argumentów łatwiej formułować chwyty retoryczne. Politycy wykorzystują media do swoich celów, ale nagle wpadli we własną pułapkę: musieli stać się bardziej wyraziści niż prezentujące ich media, co skutkuje wyznaczaniem ostrych granic między partiami i ich zamykaniem się.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (679), 14 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter