12 listopada
wtorek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki chaos w Syrii

Ocena: 0
497

Pokojowa, wydawałoby się, decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich z północno-wschodniej Syrii doprowadziła do nowej fali walk, katastrofy humanitarnej i ogólnego zamieszania na Bliskim Wschodzie.

fot. PAP/EPA/GAILAN HAJI

Turecka ofensywa została wprawdzie wstrzymana po wizycie w Ankarze wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a, ale trudno przewidzieć dalszy rozwój sytuacji.

W regionie tym żyją głównie Kurdowie, sojusznicy USA w walce z Państwem Islamskim (ISIS). Przez Turcję, która graniczy z Syrią, Kurdowie uznawani są za wrogów. Odejście Amerykanów stworzyło więc Turkom znakomitą możliwość zaatakowania Kurdów – i natychmiast z tej możliwości skorzystali.

To zaś spowodowało, że broniący się Kurdowie porzucili sprawę walki z ISIS, które teraz może się odrodzić. Poprosili też o pomoc dotychczasowego przeciwnika – rząd syryjski Baszara Asada. Asad zaś blisko współpracuje z Rosją, która chętnie spróbuje umocnić swą pozycję na Bliskim Wschodzie. Na wycofaniu amerykańskich żołnierzy w dalszej perspektywie skorzysta więc Moskwa i syryjski reżim, a może i islamiści.

– Na razie północno-wschodnia Syria pogrążona jest w chaosie. Kurdowie w Syrii raczej przestali się liczyć jako siła polityczna i militarna – i to jest sukces Turcji. Co jednak będzie dalej, nie wiadomo – mówi tygodnikowi „Idziemy” dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.

 


KURDOWIE I SYRIA

Kurdowie są dziś chyba najbardziej pokrzywdzonym narodem świata. Jest ich 27 milionów, ale nigdy nie udało im się stworzyć niepodległego państwa. Zamieszkują zwarcie tereny graniczących ze sobą państw Bliskiego Wschodu: Turcji, Syrii, Iranu i Iraku.

Po I wojnie światowej, w nowo powstałej Republice Turcji – przedtem było to Imperium Otomańskie – Kurdów określono mianem „Turków górskich”. Język kurdyjski został zabroniony. W latach 1925, 1930 i 1936 wybuchały powstania kurdyjskie. W latach 70. rozwinęła swoją aktywność lewicowa Partia Pracujących Kurdystanu. W latach 80. ugrupowanie to stworzyło swoje siły zbrojne, Ludową Armię Wyzwolenia Kurdystanu, a w 1987 r. rozpoczęło kolejne powstanie. Według oficjalnych danych, do 1999 r. zginęło 25 tys. członków PKK, 6 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa i ponad 5 tys. cywilów. W prowincjach objętych wojną Turcy wysiedlili ludność z 4 tys. wsi i osad. Rząd Turcji przyznał, że przesiedlono 363 tys. osób, ale rzeczywista liczba przymusowo przesiedlonych może wynosić nawet 800 tys.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 43 (732), 27 października 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 12 listopada 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 listopada

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego.
Dziś w Kościele:
+ wtorek, XXXII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe św. Jozafata, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Mdr 2,23-3,9; Ps 34 (33),2-3.16-17.18-19; Łk 17,7-10
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -