10 grudnia
niedziela
Julii, Danieli, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Włochy: Papież Franciszek oddał hołd byłemu prezydentowi

Ocena: 4.7
276

Papież Franciszek nieoczekiwanie przybył w niedzielę do gmachu Senatu w Rzymie, by oddać hołd przy trumnie byłego prezydenta Włoch Giorgio Napolitano. Do sali w Palazzo Madama papież pojechał tuż po odmówieniu modlitwy Anioł Pański z wiernymi w Watykanie.

fot: facebook Il Messaggero

Przyjazd papieża był całkowitym zaskoczeniem - podkreślają włoskie media.

Franciszek, siedząc na wózku, spędził dłuższą chwilę w milczeniu przed trumną Napolitano w sali, gdzie zgromadziła się też rodzina byłego szefa państwa, zmarłego w piątek w wieku 98 lat. Papież wpisał się następnie do księgi kondolencyjnej wyłożonej w Senacie i odjechał samochodem, pozdrawiany przez setki ludzi stojących w kolejce do Senatu.

Wcześniej hołd Napolitano oddali prezydent Włoch Sergio Mattarella i premier Giorgia Meloni. Przybyli także m.in. byli premierzy: Mario Monti, Mario Draghi, Giuseppe Conte, Matteo Renzi, Paolo Gentiloni.

Po oddaniu hołdu przez przedstawicieli najwyższych władz państwa salę w Senacie, gdzie wystawiono trumnę z ciałem prezydenta, przykrytą włoską flagą, otwarto dla wszystkich, którzy chcą go pożegnać. W długiej kolejce w centrum Wiecznego Miasta stoją całe rodziny.

Napolitano był szefem państwa w latach 2006-15. Przeszedł do historii Republiki jako pierwszy, który został wybrany przez parlament na drugą kadencję. Państwowe uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek o godz. 11.30 w auli Izby Deputowanych, w której Napolitano zasiadał przez dziesięć kadencji. Ceremonia będzie miała świecki charakter. Wtorek ogłoszono we Włoszech dniem żałoby narodowej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 grudnia

Poniedziałek, II Tydzień Adwentu
Oto przyjdzie Król, Pan ziemi,
i zdejmie z nas jarzmo niewoli.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 5, 17-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Jana od Krzyża

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter