19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolność więcej niż zagrożona

Ocena: 0
2669

Brazylijscy piłkarze podczas mundialu nie mogą wykonywać gestów religijnych ani wspólnie się modlić – postanowiło kierownictwo ekipy tego kraju. Bulwersujący zakaz przyjmowany jest jako ograniczanie wolności religijnej. Mówiły o nim media całego świata.

fot. PAP/EPA/WALLACE WOON

Tymczasem niedługo po ogłoszeniu komunikatu w tej sprawie, jednego tylko dnia, pojawiły się dużo bardziej bulwersujące wiadomości, choć te przeszły bez echa, może dlatego, że jest ich sporo. Pierwsza: na Filipinach zginął ksiądz katolicki, od grudnia 2017 r. w kraju tym zabitych zostało trzech księży, a jeden został ranny. Druga: islamiści z Boko Haram spalili katolicki budynek katechetyczny w Nigerii. Na szczęście nikt nie zginął.

Wolność religijna jest zagrożona w świecie – choć w różny sposób w rozmaitych krajach. Najgorzej jest w Azji i Afryce, gdzie z przyczyn religijnych ginie ktoś codziennie. Numerem jeden na czarnej liście pozostaje Korea Północna, gdzie religia jest surowo zakazana. Na pozostałych kontynentach jest zdecydowanie lepiej. Ale w Europie też pojawiły się problemy – zwłaszcza na Ukrainie. Chociaż, mówiąc ściślej, nie chodzi o terytoria kontrolowane przez rząd w Kijowie, lecz tereny zajętego przez Rosję Krymu oraz tzw. republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, też kontrolowanych przez Rosję.

Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” opublikowało raport, w którym stwierdza, że spośród 196 badanych krajów w 38 stwierdzono „niepodważalne dowody znacznego naruszenia wolności religijnej”. W grupie tej aż 23 krajom przypisano kategorię „prześladowania religijne”, pozostałe zaś znalazły się w kategorii „dyskryminacja religii”. Szczególnie musi niepokoić stwierdzenie, że w okresie dwóch lat od poprzedniego raportu sytuacja wyraźnie pogorszyła się w 14 krajach, w 21 zaś nic się nie zmieniło. Tylko w trzech – Bhutanie, Egipcie i w Katarze – sytuacja uległa wyraźnej poprawie.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 28 (666), 15 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 lipca 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter