31 marca
wtorek
Beniamina, Dobromierza, Leonarda
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wolny naród

Ocena: 4.8
911

Konstytucja musi stać na straży podstawowych praw człowieka, a nie służyć zwalczającym się wzajemnie partiom. W parlamencie zaś jest miejsce na odważną reprezentację wartości chrześcijańskich. To dzięki nim odbudować możemy solidaryzm społeczny i ład państwowy, które winny być oparte na prawie naturalnym i Bożym – apelowano podczas IV Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego, który pod hasłem „Wolny Naród” obradował w Warszawie 17 czerwca.

fot. Zuzanna Smoleńska

Wiele czasu poświęcono dyskusji na temat kształtu przyszłej polskiej konstytucji. – To struktura organiczna, która, jeśli trwa dziesięciolecia, wymaga uzupełnień zgodnych ze zmieniającymi się warunkami życia narodu – podkreślił Marek Jurek, prezes Prawicy RP i inicjator ChKS. – W nowej ustawie zasadniczej trzeba zapisać przede wszystkim ochronę życia w myśl nauki Jana Pawła II oraz wsparcie rodziny bezpośrednimi świadczeniami. Program 500+ ma akceptację społeczną, i niewiele jest sił politycznych, które kwestionują ten mechanizm. Należy więc zagwarantować normę, z której on wynika w konstytucji – podniósł.

Do kwestii powrotu do praw podstawowych nawiązał też politolog ks. prof. Piotr Mazurkiewicz. – O ile jesteśmy przyzwyczajeni – to stwierdzenie Jana Pawła II – że Deklaracja Praw Człowieka była właściwym sposobem wyrażenia prawa naturalnego w języku prawa pozytywnego, o tyle dziś jesteśmy świadkami reinterpretacji tychże praw. Stąd ważne jest, byśmy potrafili przywrócić słowom właściwą ich godność, właściwy sens. Tylko będąc ludźmi wolnymi będziemy także potrafili posługiwać się wolnym słowem i zagwarantować wolność w naszym społeczeństwie i narodzie – mówił.

Mocno akcentowano potrzebę ochrony życia jako konsekwencję rzeczywistego respektowania praw naturalnych. – Osoby, które znamy jako gorących obrońców życia, w sytuacji zderzenia się z machiną oligarchii partyjnej przegrywają. Głosują wbrew swojemu sumieniu i jeszcze nawołują do tego innych posłów – mówił Tomasz Rzymkowski z Kukiz ‘15.

W dyskusji „Szacunek i wspólnota: odbudowa solidarności narodowej” wzięli udział m.in. Bawer Aondo-Akaa oraz Giorgi Rukhadze z European Christian Political Movement, jedynej chrześcijańskiej partii na poziomie struktur europejskich, której ChKS jest członkiem.

ChKS jako platforma porozumienia środowisk konserwatywnych stawia sobie za cel tworzenie silnej republikańsko-chrześcijańskiej prawicy, która chce budować cywilizację opartą o wartości chrześcijańskie. Całość debaty na www.chks.org.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 31 marca


Tam, gdzie Ja idę, wy pójść nie możecie.

Dziś w Kościele: Wtorek, V Tydzień Wielkiego Postu
Czytania liturgiczne (rok A, II): Lb 21,4-9; Ps 102,2-3.16-21; J 8,21-30
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
31 marca –  Parafia Najczystszego Serca Maryi (ul. Chłopickiego 2, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter