28 września
poniedziałek
Waclawa, Tymona, Marka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wybory prezydenckie - nowy kandydat

Ocena: 4.6
1691

Prezes Ruchu Prawdziwa Europa i były europoseł PiS Mirosław Piotrowski zapowiedział swój start w majowych wyborach prezydenckich. Liczy na poparcie osób i środowisk katolicko-patriotycznych, zawiedzionych obecną prezydenturą. W sobotę ruszyła zbiórka podpisów pod jego kandydaturą.

Fot. www.piotrowski.org.pl

Nowy kandydat wystartuje jako niezależny, z utworzonego w tym celu komitetu wyborczego "Wyborcy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Mirosława Piotrowskiego". Zapowiedział, że na konferencji prasowej w przyszłym tygodniu przedstawi skład sztabu wyborczego oraz swój program.

Decyzja zapadła w piątek. Wiele osób i środowisk namawiało mnie do startu, dziękuję im bardzo za wyrazy wsparcia i sympatii. Zostałem też zapewniony przez wiele środowisk i osób, że zostanie zebrana odpowiednia liczba podpisów poparcia

- powiedział Piotrowski w rozmowie z PAP. Wyjaśniając bezpośrednie pobudki swojej decyzji, prezes Ruchu Prawdziwa Europa zaznaczył, że "wiele osób z tych środowisk jest zawiedzionych obecną prezydenturą". Przyznał, że chodzi m.in. o ubiegłotygodniową deklarację prezydenta ws. związków partnerskich i LGBT.

W rozmowie z tygodnikiem "Wprost" Duda stwierdził, że poważnie zastanowiłby się nad podpisaniem ustawy, która regulowałaby kwestie prawne między osobami niebędącymi małżeństwem. "Gdyby chodziło o status osoby najbliższej ułatwiający takie sprawy jak wzajemne wspieranie się, troskę, dowiadywanie się o stan zdrowia" - precyzował urzędujący prezydent.

Piotrowski relacjonował, że środowiska, które zachęciły go do startu w majowych wyborach, straciły zaufanie do prezydenta Dudy.

Nie wykluczam, że następnym krokiem urzędującego prezydenta będzie zgoda na adopcję dzieci przez związki jednopłciowe. A decyzję pana prezydenta o głoszeniu takich tez o związkach partnerskich postrzegam, jako przedwczesne mniemanie, że poparcie środowisk katolickich w Polsce ma w kieszeni

- powiedział Piotrowski.

W rozmowie z Polska Agencją Prasową dodał, że "jeśli ktoś się mieni prawicowym kandydatem na prezydenta, to nie powinien formułować takich zdań".

Trudno sobie wyobrazić, żeby kandydat Lewicy na prezydenta nagle stał się obrońcą życia poczętego. Tego bym oczywiście chciał, ale jego elektorat by go po prostu odrzucił

- ocenił Piotrowski.

Prezes RPE potwierdził w rozmowie z PAP także swoją deklarację w Onecie, że gdyby został prezydentem, to nigdy nie przyjąłby dymisji żadnego polskiego ministra wymuszonej przez obce państwo. "Mam na myśli dymisję zmarłego w październiku ub. roku ministra środowiska Jana Szyszko, ale też zdymisjonowanie Antoniego Macierewicza" - doprecyzował. Zapewnił, że ma informacje "z pierwszej ręki" o wymuszaniu dymisji polskich ministrów przez obce państwa. Wynika z nich, według niego, że odwołania ministra Szyszko miał domagać się prezydent Francji Emmanuel Macron.

Uważam, że prezydent Polski powinien trzymać się Konstytucji i nie przyjmować dymisji wymuszanych przez obce państwa

- podkreślił Piotrowski. Kandydat na prezydenta zwrócił też uwagę na niewielkie korzyści dla Polski z udzielania poparcia kandydaturze Ursuli von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej. Przypomniał, że w zamian Polska miała otrzymać "świetną tekę" w KE.

Mirosław Piotrowski jest historykiem i politykiem oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem nadzwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II oraz profesorem nadzwyczajnym WS Kultury Społecznej i Medialnej. Był posłem do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji (2004–2019). Jest założycielem i prezesem Ruchu Prawdziwa Europa.

Na oficjalnej stronie RPE poinformowano, że podstawą programową ruchu jest "odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie", a zgodnie z tym fundamentem "umocnienie roli rodziny, ochrona życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz promowania +kultury i cywilizacji życia”. Wskazano także na postulat "kształtowania stabilnej polityki rozwoju gospodarczego oraz zasad sprawiedliwego zabezpieczenia społecznego". Według RPE współpraca międzynarodowa powinna być oparta na "idei Europy Ojczyzn".

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 września

Poniedziałek, XXVI Tydzień zwykły
+ Wspomnienie św. Wacława, męczennika
Syn Człowieczy przyszedł, żeby służyć
i dać swoje życie jako okup za wielu.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Hi 1, 6-22; Ps 17, 1-3. 6-7; Łk 9, 46-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter