5 kwietnia
niedziela
Ireny, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wybory samorządowe. Jak głosować?

Ocena: 0
2128

Już za kilka dni, 21 października, będziemy wybierać władze samorządu terytorialnego. Prezentujemy kompendium informacji: kogo wybieramy, co nasi przedstawiciele w samorządzie robią i jak należy głosować.

fot. Irena Świerdzewska/Idziemy

A rzecz jest warta wysiłku i uwagi: wyłonionych zostanie 547 wójtów, 823 burmistrzów i 107 prezydentów miast oraz wiele tysięcy radnych różnych szczebli.

 

Co może samorząd?

Wybierając sejmiki wojewódzkie, rady powiatów i gmin, a także prezydentów i burmistrzów, nie do końca wiemy, po co są te wszystkie instytucje i czym właściwie się zajmują. Szczegółowy opis ich zadań i uprawnień zająłby wiele miejsca, ale spróbujmy przyjrzeć się tym najważniejszym.

GMINA jest najbliżej każdego z nas – i zajmuje się naszymi podstawowymi potrzebami. Władzą samorządu gminnego jest rada, a także wybierany oddzielnie wójt, ewentualnie burmistrz czy prezydent miasta. Gmina odpowiada za podstawowe usługi komunalne, jak wodociągi czy kanalizacja, ale też za drogi publiczne i lokalny transport. Do jej zadań należy również prowadzenie przedszkoli, szkół podstawowych (wcześniej też gimnazjalnych) oraz podstawowa opieka zdrowotna.

POWIAT też podejmuje sprawy bezpośrednio dotyczące mieszkańców. Tu również kluczową rolę odgrywa rada oraz wybierany przez nią starosta; istnieją też miasta na prawach powiatu (np. Warszawa). Powiat odpowiada za prowadzenie szkół średnich: liceów i szkół zawodowych. Odpowiada także za szpitale. Zadaniem powiatu jest przeciwdziałanie bezrobociu i dlatego właśnie na tym szczeblu działają urzędy pracy. Powiat prowadzi również politykę na rzecz osób niepełnosprawnych i przeciwdziałania problemom społecznym. Odpowiada za wiele zadań zleconych przez administrację centralną, realizowanych przez straż pożarną, policję, służby weterynaryjne i geodezyjne.

WOJEWÓDZTWO – to raczej działania strategiczne. Ważnym zadaniem samorządu wojewódzkiego jest zarządzanie środkami unijnymi, dzięki którym realizuje swe podstawowe zadanie: tworzenie warunków dla długofalowego rozwoju gospodarczego i społecznego regionu. Samorząd województwa odpowiada za szpitale wojewódzkie, infrastrukturę kolejową i transport kolejowy. Na szczeblu województwa działa sejmik, który wybiera zarząd, w tym marszałka.

Warszawa jest przypadkiem szczególnym. Będąc „gminą mającą status miasta na prawach powiatu” ma zadania obu tych jednostek samorządowych. Na czele Warszawy stoi prezydent i sześćdziesięcioosobowa Rada m.st. Warszawy. Dzielnice są jednostkami pomocniczymi. Funkcjonują w nich rady oraz wybierane przez nie zarządy z burmistrzami na czele. Ich zadania są wskazane przez radę miasta i prezydenta Warszawy.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 41 (679), 14 października 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, politolog, analityk, działacz społeczny. W przeszłości związany z "Tygodnikiem Demokratycznym", "Kurierem Polskim" i "Rzeczpospolitą". Specjalizuje się w tematyce wschodniej.

- Reklama -
- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 5 kwietnia

Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie! Hosanna na wysokościach!
Dziś w Kościele: Niedziela Palmowa Męki Pańskiej, Wielki Tydzień
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Mt 21,1-11; Iz 50,4-7; Ps 22,8-9.17-20.23-24; Flp 2,6-11; Mt 26,14-27,66
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
5 kwietnia – Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego (ul. Komisji Edukacji Narodowej 101, AW)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter