22 stycznia
piątek
Anastazego, Wincentego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Arcybiskup kontra Papież

Ocena: 0
1080

Pragnieniem Chrystusa jest Kościół niepodzielony.

fot.pixabay.com/CC0

Przeczytałam ostatnio wypowiedzi abp. Jana Pawła Lengi o papieżu Franciszku. Bliskie mi są racje arcybiskupa, a z drugiej strony krytykowanie papieża kojarzy mi się z protestantyzmem. Noszę też obawy w sercu: kto wygrywa na takich sporach? Jestem ciekawa opinii Księdza w powyższym temacie.

Pragnieniem Chrystusa jest Kościół niepodzielony. Słyszymy to podczas Ostatniej Wieczerzy. Jedność Kościoła dokonuje się dzięki ofierze Chrystusa i wokół Chrystusa. Osobami, które na ziemi na co dzień są odpowiedzialne za utrzymywanie jedności, nauczania i dyscypliny, są w diecezjach biskupi, a w całym Kościele – papież.

Magisterium Kościoła, dogmaty, katechizm ułatwiają zachowanie jedności. Jednak chrześcijanie, współpracownicy Pana, w tym biskupi i papieże, różnią się między sobą osobowością, inteligencją, sposobem interpretacji nauki, stylem przemawiania. W zamyśle Bożym są to różnice uzupełniające się, niczym różne instrumenty grające w jednej orkiestrze. Ubogacają one Kościół, ale mogą być też użyte do sporów. Podziały pojawiają się, kiedy przykładamy za dużo uwagi do tego, co ludzkie w Kościele. Tymczasem trzeba patrzeć na stronę Bożą. Na to, jak działa Bóg w swoim ludzie.

Podziały w historii Kościoła zaczynały się zawsze od wybitnych, przekonujących ludzi. Pociągali oni za sobą, za swoimi poglądami grupę zwolenników. Ci wciągali następnych. Powstawały spory. Podziały partykularne – taka jest naturalna tendencja wśród ludzi. Podsyca je zły duch. Już w pierwszych wspólnotach pojawili się zwolennicy Kefasa, Apollosa, Pawła. „Byście byli jednego ducha i jednej myśli” – zaklina św. Paweł (1Kor 1,10). I pyta: „czy Paweł został za was ukrzyżowany?”. Chrystus jest Zbawicielem, a nie jakikolwiek mądry jego wyznawca.

Nie ma ludzi bez wad. Poglądy prawicowe są Pani bliższe, lewicowe dalsze. Wszystkie niosą jakieś zalety i wady. Warto dostrzec jedne i drugie, a nie dać się wkręcić w emocjonalną polemikę. Dyrygentem wielkiej orkiestry zwanej Kościołem katolickim jest Duch Święty, a jego pierwszymi reprezentantami są papieże. Chrystus powiedział: „Ty jesteś Piotr, Opoka”. Krytykować opokę to poważna rzecz.

Podobnie jak Pani pytam: kto wygrywa na kościelnych sporach w mediach? I współczesny konserwatyzm pachnie mi protestantyzmem. A zły duch podsyca spory. Jedność między uczniami Chrystusa jest zachowana dzięki ludziom, którzy nie dają się podpuszczać złemu, dzięki ludziom pokornym i kochającym. Ludziom, którzy złączeni duchowo z Jezusem, będą akcentować dobro drugiego, a nie jego wady.

Idziemy nr 05 (745), 02 lutego 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 stycznia

Sobota, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę
Otwórz, Panie, nasze serca,
abyśmy uważnie słuchali słów Syna Twojego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 9,1-3.11-14; Ps 47,2-3.6-9; Mk 3,20-21
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter