28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień pojednania

Ocena: 0
2555
"Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi" (Mt 5,9). Niewątpliwie punktem ciężkości siódmego z Ośmiu Błogosławieństw jest pokój. Ma on być konsekwentnie wprowadzany w życie ludzi. Dlatego Jezus go „daje i zostawia”(J 14,27). Jasno uczy o innym pokoju niż ten, który oferuje świat. Pokój pochodzący od Boga, który jest życiem wewnętrznym Trójcy św., może stać się udziałem człowieka.

Pokój jest darem Boga dla przygotowanej ziemi. Bóg nie ukrywa wymagań i nie zmusza do przyjmowania Jego darów. Człowiek może poprzestać na pokoju, jaki daje świat – opartym na równowadze sił, szantażu, uzależnieniu ekonomicznym, emocjonalnym zniewoleniu, które zmusza do posłuszeństwa i milczenia. Panuje spokój, ale kulturalne omijanie siebie nie oznacza przecież pokoju. Pokój, jaki daje świat, jest przeciwieństwem pokoju Błogosławieństw. Niepokojąca jest niepisana umowa, czego nie mówić, jakich tematów nie poruszać, jakich pytań nie zadawać, aby „był spokój”.

Pokój, który błogosławi Chrystus, jest pokojem czystego sumienia i czystych rąk. Jest ziarnem, które może się przyjąć tylko na glebie prawdy i wzrastać, jeżeli jest czyste środowisko serca. „Pokój może przetrwać tylko wówczas, gdy jest zakorzeniony w wyższych wartościach, oparty na normach moralnych i otwarty na Boga. Nie może się ostać, jeżeli został wzniesiony na grząskim gruncie religijnej obojętności. Rodzi się w sercu ludzkim i w życiu społeczeństwa z ładu moralnego, z porządku etycznego” (bł. Jan Paweł II).

Bł. Matka Teresa z Kalkuty w Kairze w 1994 r. mówiła: „Wiele razy powtarzałam – i jestem tego pewna – że największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, to co może powstrzymać ciebie i mnie [obce, niespokrewnione osoby], abyśmy się nawzajem nie pozabijali?”. Najgłębsze przyczyny agresji i przemocy są więc w sercu człowieka. To w nim dokonują się pierwsze egzekucje.

Trwały pokój na ziemi jest jasną wolą Bożą, czyli zadaniem dla wszystkich pokoleń (Łk 2,14). Ale pierwszym krokiem, aby być błogosławionym, jest pojednanie ze sobą, a następnie z Bogiem, czyli zachowywanie Bożych przykazań. Tylko człowiek tak pojednany zachowa pokój z bliźnimi. I w konsekwencji może wiarygodnie wprowadzać pokój w swoim środowisku, a nawet na świecie. Bo Chrystus – Baranek Boży – obdarza pokojem i udziela potrzebnego męstwa, aby przerwać milczenie. To od Niego przychodzi zdolność do modlitwy za nieprzyjaciół i odwaga, aby przybliżyć dzień pojednania.

ks. Jan Sawicki
Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter