28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kasa i zaufanie

Ocena: 0
1556

Tak jak w innych kwestiach małżeńskich, różnice dzielą, a podobieństwa łączą. Im większa różnica w statusie majątkowym pobierających się osób, tym trudniej się dogadać w sprawach materialnych.

fot. pixabay.com / CC0

Jestem załamana, bo liczyłam, że będziemy realizować nasze wspólne ideały, a zaraz po ślubie strasznie pokłóciliśmy się o pieniądze. Nie mieliśmy z tym kłopotów przez całe narzeczeństwo, a w małżeństwie piekło o parę złotych…

Nie ma się co przerażać. Kłótnie o pieniądze zdarzają się nawet w noc poślubną. Według badań przeprowadzonych w USA, 63 proc. nowożeńców przyznało się do problemów małżeńskich związanych z pieniędzmi. Prawie co czwarta para uznała pieniądze za jeden z głównych powodów kłótni.

W narzeczeństwie mało mówi się o pieniądzach. Ludzie nie chcą uchodzić za chciwych czy skąpych. Po ślubie życie wygląda inaczej. Nowożeńcy muszą się dopiero nauczyć zwyczajów wydawania, lokowania i oszczędzania pieniędzy. Dokonuje się to przez pierwsze lata małżeństwa. Trzeba dopracować, jak ma wyglądać wspólna i oddzielna kasa, jakie są priorytety wydatków i kto za co odpowiada. Każde małżeństwo wypracowuje własny styl finansowy. Ideałem jest, aby satysfakcjonował i żonę, i męża.

Tak jak w innych kwestiach małżeńskich, różnice dzielą, a podobieństwa łączą. Im większa różnica w statusie majątkowym pobierających się osób, tym trudniej się dogadać w sprawach materialnych. Powszechnie obowiązuje też zasada: kłopoty pojawiają się, gdy zaczyna brakować pieniędzy.

Pieniądze mogą stać się w małżeństwie zarówno sposobem na wyrażenie troski o kogoś, jak i kontrolowania go. Bywa, że ktoś przejmuje całą odpowiedzialność za utrzymanie rodziny wcale nie dlatego, że jest taki kochający i odpowiedzialny, ale dlatego, że musi wszystko w życiu kontrolować. Częstym zjawiskiem jest próba panowania jednego z małżonków nad drugim, tzw. władza portfela. Coraz więcej mamy też niezależnych kont oszczędnościowych, do których współmałżonek nie ma dostępu, zakładanych przez osoby, które dużo zarabiają. Wszystko to objawia nie tyle słabość małżeństw, co osobiste lęki przed odrzuceniem, zależnością czy bezradnością.

Skąd się biorą kłótnie o pieniądze? Łatwiej kłócić się o pieniądze niż o inne, głębsze, sprawy. Słowa: „egoisto”, „nieudaczniku”, „materialistko”, „roztrwonisz wszystko” – pokazują, że praktyce nie chodzi o dwadzieścia, sto czy tysiąc złotych. Jeśli dużo jest kłótni o pieniądze, małżonkowie powinni sobie zadać najpierw pytanie: czy ufasz mi, a jeśli nie, to dlaczego? Osobiście uważam, że temat pieniędzy jest bardzo dobrym terenem w małżeństwie na naukę dialogu i kompromisów.

 

Idziemy nr 28 (717), 14 lipiec 2019 r. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter