18 listopada
poniedziałek
Romana, Klaudyny, Karoliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Matki i córki

Ocena: 5
2184

Kiedy narzekamy, że dziecko nie ma właściwych przyjaciół, warto – oprócz wszystkich innych działań – aby rodzice „przeskanowali” swoje przyjaźnie.

Fot. pixaby.com/CC0

Jako mama noszę w sobie niepokój i ból bezsilności. Moja dorastająca córka weszła w złe towarzystwo i wszystkie sposoby przeciwdziałania zawiodły. Modlę się, ale nie widzę poprawy.

Dorastanie córek stanowi niezwykłe wyzwanie dla rodziców. Pojawiają się złe oceny, złe towarzystwo, obce zachowania, głupie błędy i poglądy dziecka. Rodzice mogą dobrze wychowywać dziecko, ale jest jeszcze negatywny wpływ świata. Modlitwa matki i jej błogosławieństwo stanowi potężną siłę w walce o duszę dziecka. Do modlitwy trzeba dołączyć jednak wewnętrzna zgodę, żeby córka uczyła się na błędach. Im szybciej uznamy, że dziecko nie musi postępować według naszej wizji, tym lepiej dla całej rodziny.

Mama, tak niezbędna dla córki w dzieciństwie, zaczyna być z czasem detronizowana. Córka – według psychologii rozwojowej – około 12. roku życia zaczyna potrzebować wpływu ojca bardziej, niż wpływu mamy. Po 15. roku życia tendencja ta wzmacnia się.

Czy mama przestaje być wtedy potrzebna? Oczywiście, że nie. Istotny jest wtedy przykład życia mamy. Czy jest to życie atrakcyjne, godne zazdrości, interesujące? Czy jest przepełnione pięknymi relacjami z ludźmi i Bogiem? Dziecko, zwłaszcza pierworodne, według Biblii odbija w sobie niczym lustro grzechy rodziców. Kiedy zaczyna wchodzić w złe towarzystwo, wypada zapytać siebie: Jak wygląda Pani krąg przyjaciół? Kim są przyjaciele domu? Bywa bowiem, że poza rodziną nie mamy żadnego atrakcyjnego towarzystwa. Skąd dziecko ma brać przykład, jak się dojrzale przyjaźnić, jak spędzać z koleżankami wolny czas i dorastanie, jak przeżywać wspólnie radości, smutki, wiarę i konflikty? Jeśli mamy grono ludzi z ciekawymi zainteresowaniami, dziecko szuka ludzi ciekawych. Jeśli jesteśmy aktywni sportowo, lubimy odpoczynek czynny, dziecko także ma ochotę na znajomych aktywnych ruchowo, itd.

Kiedy narzekamy, że dziecko nie ma właściwych przyjaciół, warto – oprócz wszystkich innych działań – aby rodzice „przeskanowali” swoje przyjaźnie. Wspominałem kiedyś, jak istotne dla kobiet są relacje. Każda potrzebuje mieć przynajmniej dwie przyjaciółki: jedną, od której bierze, i drugą, której przede wszystkim daje. Relacje trzeba jednak cierpliwie pielęgnować.

Mam w związku z powyższym tematem zaproszenie tylko dla pań. Będę opiekunem duchowym czerwcowej pielgrzymki kobiecej do Hiszpanii i Francji. Trasa ma poprowadzić przez miejsca znane i nieznane. Połączymy ciekawą wycieczkę przez lawendowe pola i śródziemnomorskie miasteczka z rekolekcjami. Tematem tych rekolekcji w drodze będzie duchowość kobiety.


Idziemy nr 3 (692), 20 stycznia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 listopada

Przejrzyj, twoja wiara cię uzdrowiła.
Dziś w Kościele:
+ poniedziałek, XXXIII tydzień zwykły, wspomnienie obowiązkowe bł. Karoliny Kózkówny,dziewicy i męczennicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1Mch 1,10-15.41-43.54-57.62-64; Ps 119,53.61.134.150.155.158; Łk 18,35-43
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Nasze patronaty

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -