21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Obawy o świętych

Ocena: 4.925
385

Bóg często zsyła nam natchnienia przez swoich aniołów.


fot. Maria Orlova/pexels

Mam koleżankę protestantkę, która zarzuca mi, że jako katoliczka oddaję za wielką cześć Maryi, aniołom i świętym. Twierdzi, że błędnie uprawiam wielobóstwo i bałwochwalstwo.

Bóg często zsyła nam natchnienia przez swoich aniołów. Czy nie możemy więc zrewanżować się Bogu w podobny sposób, to jest poprosić anioła, aby przekazał nasze potrzeby Bogu Ojcu? Podobnie wolno nam korzystać z pomocy bliskich zmarłych, którzy są w niebie „niczym aniołowie”. „Chrystus Jezus, który poniósł [za nas] śmierć, co więcej – zmartwychwstał, siedzi po prawicy Boga i przyczynia się za nami?” (Rz 8, 34). Wierzymy, że na wzór Chrystusa przyczyniają się za nami Maryja i święci. Święta Teresa z Lisieux i inni święci obiecywali przed śmiercią, że dużo więcej pomogą nam z tamtej strony. Naszym zmarłym rodzicom, ulubionym świętym intuicyjnie przypisujemy, że nas ostrzegli, że pobudzili nas do pobożnych pragnień. Mówimy: święty albo anioł podsunął mi dobrą myśl, św. Antoni pomógł coś znaleźć. Tajemnica świętych obcowania przypomina duże rodzeństwo. Młodsze dzieci uczą się dobra od starszych. Starsze rodzeństwo broni młodsze od zła. Miło jest mieć towarzystwo, także niebian, gdy się przeżywa coś dobrego.

Maryja została nam dana przez Zbawcę na krzyżu. „Oto matka twoja”. To coś jednak znaczy. Nie jest to pomysł ludzki, ale słowo Jezusa, wypowiedziane w najważniejszych godzinach wszechświata do umiłowanego ucznia, czyli każdego z nas.

Chrystus – jak przypomina Katechizm Kościoła Katolickiego – jest władcą aniołów. Anioły to nie są błąkające się duszki. Anioł znaczy posłaniec. Posyła go Chrystus z konkretną misją. Apokalipsa szczególnie podkreśla rolę anioła diecezji. Rodzice z troski o dziecko powierzają je szczególnie opiece anioła stróża. Praktyka modlitwy do aniołów osób, z którymi mamy problemy, także wydaje mi się nie bałwochwalstwem, ale czymś zgodnym z duchem Ewangelii.

Biblia z szacunkiem mówi o Abrahamie, Dawidzie. Pan Jezus pięknie mówi o Janie Chrzcicielu. Kult świętych jest kultem Jedynego Boga, uwielbieniem Go w dziełach stworzenia, także w ludziach. Cieszymy się, że Bóg pozwala nam, grzesznym ludziom, mieć udział w swojej świętości. Wielbimy Boga, że zaprzańca Piotra postawił na czele swego Kościoła, a Marię Magdalenę, która miała w sobie siedem złych duchów, uczynił apostołką apostołów. Prawda świętych obcowania zakłada, że święci nie konsumują jedynie szczęścia, ale są aktywni. Pomagają nam, orędując za nami u Boga, abyśmy wszyscy się spotkali razem w niebie z aniołami i świętymi.

Idziemy nr 25/2024

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie


xmarekk@o2.pl

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter