28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tropem gwiazd

Ocena: 0
939

Pokłon Trzech Mędrców ze Wschodu ma bogactwo znaczeń.

 

fot.pixabay.com/CC0

Ewangelia o Narodzeniu Pana Jezusa mówi o Gwieździe Betlejemskiej i o przybyciu Trzech Mędrców, podążających tropem wędrówki gwiazdy. Jak to się ma do negowanej przez Kościół astrologii? Czy tak jak obecność Pana Jezusa na weselu w Kanie Galilejskiej uświęciła instytucję małżeństwa, opis trzech władców ze Wschodu, którzy przecież kierowali się wiedzą z gwiazd, nie powinien wyrażać akceptacji dla astrologii?

To interesujące pytanie. Przedstawionej przez Pana ciekawej i teologicznej analogii nigdzie nie napotkałem. Astrologia krytycznie oceniana była przez Słowo Boże, a potem przez ojców i doktorów Kościoła oraz świętych, którzy tworzyli Magisterium Kościoła. W Biblii astrologia oznaczała „wróżenie z niebios”. Chodziło o odkrywanie przyszłości i wiedzy o przeszłości czy teraźniejszości, intelektualnie niedostępnej, poprzez obserwację nieba i praktyki magiczne. Biblia przestrzega przed ciekawością „nauki tajemnej” (por. Kpł 19, 26, Pwt 18, 9. 12. 14). Posiadanie wyrafinowanej wiedzy, niedostępnej ogółowi i niepojętej dla zwykłej nauki, bywało i bywa atrakcyjną pułapką zastawioną przez demony. Charakterystycznym zjawiskiem dla astrologii i wróżbiarstwa jest fakt, że człowiek nie chce z nich wyjść mimo ostrzeżeń (por. 1 Sm 15, 23). Zapewne diabeł podrzuca astromagom pewne ziarna ciekawej, znanej duchom wiedzy. Biblia pokazuje jednak, że zgłębianie tego rodzaju nauk jest ostatecznie daremne (por. Iz 47, 13-15). Magowie Egiptu czy Chaldei byli słynnymi kapłanami-naukowcami-czarownikami. Jednak Księga Wyjścia i Księga Daniela pokazują, że ich możliwości nie mogły się równać z potęgą Boga (por. Wyj 7, Dn 1, 17-20).

Pokłon Trzech Mędrców ze Wschodu ma bogactwo znaczeń. Pokazuje, że jeśli człowiek uczciwie i pokornie szuka prawdy, to Bóg pozwoli mu ją znaleźć. Przybycie Trzech Króli z odległych stron świata jest też zapowiedzią powszechności Zbawienia. Scena pokłonu nie stanowi jednak akceptacji dla praktyk astrologicznych.

Kościół ceni natomiast astronomię. Astronomia pokazuje, jaki cudowny jest kosmos stworzony przez Boga. „On stworzył Niedźwiedzicę, Oriona, Plejady i Strefy Południa” (Hi 9, 9). Wśród astronomów było zawsze wielu wierzących, podziwiających dzieła Boga. Pan Jezus uczył: „Wygląd nieba umiecie rozpoznawać, a znaków czasu nie możecie?” (Mt 16, 3). Patrząc na świat stworzony, mamy być wrażliwi na zapowiedzi końca świata, aby zachowywać wewnętrzne czuwanie na przyjście Pana. Jednak piękno i ład świata ma nas przede wszystkim prowadzić do zastanowienia nad Jego Stwórcą.

Idziemy nr 01 (792), 03 stycznia 2021 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest proboszczem parafi i św. Patryka w Warszawie

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter