28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dialekty, gramatyka, hydronimy?

Ocena: 0
815

„Wielki słownik języka polskiego”, o którym pisałem przed tygodniem, to ogromne naukowe i organizacyjne przedsięwzięcie, którego realizacja potrwa na pewno jeszcze kilka lat.

fot.pixabay.com/CC0

Jak wspominałem, bardzo dużo haseł jest już jednak dostępnych w internecie. Warto do nich zaglądać, ponieważ są rozbudowane i zawierają wiele przydatnych oraz interesujących informacji. Leksykon ten ma specyficzna strukturę – podporządkowaną już wymogom, a zarazem możliwościom, jakie daje sieć. Dzięki temu łatwo go przeszukiwać i wynajdować potrzebne dane, a dzięki linkom i odsyłaczom łatwo też przechodzić od jednej informacji do drugiej.

Już nie słownikiem, ale całym serwisem, także tworzonym z myślą o internecie, jest serwis „Dialekty i gwary polskie. Kompendium internetowe” pod redakcja prof. Haliny Karaś z Uniwersytetu Warszawskiego (www.dialektologia.uw.edu.pl). Czytelnik znaleźć tam może zarówno ogólne opisy poszczególnych gwar i dialektów oraz kultury danego obszaru, jak i szczegółowe charakterystyki wybranych cech i zjawisk językowych, a także próbki nagrań osób mówiących daną odmianą polszczyzny i nagrania wybranych form wyrazowych. Wszystko ilustrowane licznymi zdjęciami i mapkami. Jest to zatem rzeczywiste „kompendium” – cenne źródło wiedzy nie tylko dla osób zainteresowanych polszczyzną regionalną, lecz także dla tych, którzy szukają informacji o polskiej kulturze ludowej.

Zupełnie inny charakter ma „Słownik gramatyczny języka polskiego” (www.sgjp.pl), którego koncepcję opracował prof. Zygmunt Saloni. Celem tego leksykonu jest charakterystyka gramatyczna polskich wyrazów. Polega ona przede wszystkim na podaniu wszystkich form odmiany danego wyrazu, ale dodatkowo podawane są także m.in. rodzaj rzeczownika, rekcja przymiotnika czy aspekt czasownika. Prace nad słownikiem trwają już wiele lat, jego obecna wersja zawiera – jak piszą autorzy: „charakterystykę gramatyczną ponad 450 000 wyrazów polskich, wśród których znajdują się zarówno leksemy obecne w słownikach i tekstach polskich, jak i leksemy potencjalne. Słownik obejmuje zasadniczy zrąb słownictwa współczesnej polszczyzny, włącznie z najczęściej występującymi w tekstach nazwami własnymi”. Jakie jest przeznaczenie tego nietypowego dzieła? Znów oddam głos jego twórcom: „Jest on adresowany do szerokiego kręgu odbiorców: stanowi źródło informacji o języku polskim dla językoznawców, filologów, redaktorów, tłumaczy, studentów oraz wszystkich świadomych użytkowników języka polskiego, poszukujących informacji gramatycznej, zwłaszcza uczących się języka polskiego, jako obcego”.

Specyficznym słownikiem on-line jest też „Elektroniczny słowników hydronimów Polski”. Wykorzystuje on wprawdzie liczne wcześniejsze opracowania publikowane w wersji papierowej, ale został stworzony już, jako leksykon internetowy. Zawiera, jak piszą autorzy: „nazwy wodne z obszaru Polski w jej dzisiejszych granicach; nazwy własne naturalnych i sztucznych obiektów wodnych, cieków (rzek, strug, strumieni, potoków, kanałów, rowów, wodospadów, źródeł), wód stojących (jezior, zalewów wodnych, stawów naturalnych i sztucznych, rybnych i przydomowych) oraz bagien, błot, trzęsawisk”. W obecnej postaci słownika notowanych jest ok. 40 000 nazw. Każdorazowo podawana jest lokalizacja danego obiektu (co jest szczególnie ważne dla nazw powtarzalnych) oraz wszystkie odnalezione w źródłach warianty nazwy. Wato zaznaczyć, że w bazie słownika znajduje się obecnie ponad 147 000 zapisów z około 1000 źródeł i opracowań. Dla części nazw (z początkowych liter alfabetu) dodatkowo opracowano etymologię, a ta zawsze interesuje czytelników.

Idziemy nr 27 (767), 05 lipca 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter