28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nie tylko o podcastach

Ocena: 0
891

Podkasty stają się coraz bardziej popularnymi dodatkami do elektronicznych wydań gazet i czasopism

fot.pixabay.com/CC0

Przyznam się Państwu, że zupełnie dla mnie niespodziewanie bardzo rozrósł się ten minicykl (w założeniu miały to być dwa-trzy odcinki) poświęcony temu, co ciekawego i pożytecznego na temat polszczyzny można znaleźć w internecie. Wszystko sprowokowane zostało, rzecz jasna, pandemią koronawirusa i trudnościami w dostępie do bibliotek. Wprawdzie – wbrew niektórym wypowiedziom polityków – pandemia nadal trwa, ale większość bibliotek już działa (choć w ograniczonym zakresie i z zaostrzonym reżimem sanitarnym), najwyższy więc czas zakończyć ten wątek (choć wcale go nie wyczerpałem). Mam nadzieję, że przydadzą się Państwu lub Państwa bliskim (np. uczniom i studentom czy też tym, którzy przebywają poza granicami Polski) wiadomości na temat internetowych poradni, blogów, słowników, poradników, automatycznych narzędzi do sprawdzania tekstów, baz danych itp. Na zakończenie pozwolę sobie na pewną prywatę, ale też ukłon w stronę Redakcji. Otóż zapewne wszyscy z Państwa wiedzą, że tygodnik „Idziemy” ma też swojąwersję elektroniczną, którą znaleźć można na stronie internetowej tygodnika. Na tejże stronie zarchiwizowane są też niektóre artykuły, w tym także drobiazgi językowe, które proponuję Państwu już od ponad 10 lat. Nieśmiało zachęcam więc do korzystania i z tego źródła wiadomości na temat polszczyzny.

Zamykając ten wątek, muszę chociaż wspomnieć o dostępnych w internecie źródłach niedrukowanych. O jednym – videoblogu Pauliny Mikuły – już jakiś czas temu pisałem. Jednak osoby niewidome czy też mające problemy ze wzrokiem, ale też wszyscy ci, którzy wolą słuchać niż czytać, oraz ci, którzy spędzają długie godziny w podróżach (szczególnie za kierownicami) lub po prostu mogą wykonywać różne obowiązki i jednocześnie czegoś słuchać (ale już nie – coś czytać) mogą skorzystać z wielu interesujących podcastów.

Przypomnę tu, że podcast (wersja spolszczona podkast – choć się już pojawia w tekstach – nie zyskała jeszcze pełnej aprobaty i się nie upowszechniła) to określenie audycji, która jest umieszczona w internecie i dzięki temu może być w dowolnym momencie ściągnięta przez odbiorcę na jakieś urządzenie (np. komputer czy telefon) i odsłuchana. Podcastami współcześnie nazywa się przy tym zarówno audycje przygotowywane od razu z myślą o sieci i umieszczane tam mniej lub bardziej regularnie, jak też (to swego rodzaju neosemantyzm) audycje, które pierwotnie były emitowane w normalnej radiowej ramówce, a później zostały zarchiwizowane i umieszczone na stronie internetowej. Podkasty stają się coraz bardziej popularnymi dodatkami do elektronicznych wydań gazet i czasopism – pozwalają wówczas np. rozwijać to, co w wersji drukowanej z konieczności musiało zostać skrócone, ale też proponować czytelnikom/słuchaczom nowe tematy. Przykładem może być chociażby „Podkast Powszechny”, czyli oficjalny podcast „Tygodnika Powszechnego” zapowiadany hasłem: „kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie”. Ale ja proponuję Państwu, rzecz jasna, przede wszystkim audycje o języku. Na stronie internetowej Polskiego Radia znaleźć można chociażby podcast „Co w mowie piszczy”, czyli zarchiwizowane audycje o polszczyźnie, które od lat w Trójce prowadzi prof. Katarzyna Kłosińska z Uniwersytetu Warszawskiego. Podobnie jest z cyklem „100 sekund polszczyzny”, czyli audycjami Małgorzaty Tułowieckiej z Jedynki, której stałym gościem jest z kolei dr Agata Hącia. Także na stronie Jedynki znajdą Państwo „Słowotekę”, czyli cykl Agnieszki Kunikowskiej (również z Jedynki), która zaprasza już różnych językoznawców, ale też literaturoznawców i rozmawia z nimi nie tylko o języku, lecz także o literaturze.

Jak widać, w internecie można o polszczyźnie poczytać i posłuchać naprawdę dużo, do czego gorąco zachęcam.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter