29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Norwid o człowieku wobec Zmartwychwstania

Ocena: 0
3788
Niewłaściwe, zdaniem Norwida, pojmowanie istoty Kościoła oraz posłannictwa chrześcijan w otaczającym ich świecie bardzo ostro nazywa poeta "resztkami wnętrzności Judasza". Wstanie On – – i już świtają promienie / Przez rozsadzane grobowca kamienie, / I już chorągwi rąbek się wybiela / Ze szpar... i ranek bliski Zbawiciela...

Przywołane wyżej – dzisiaj, w wielkanocnym numerze „Idziemy” – wersy pochodzą z utworu „Fraszka (petersbursko-wiedeńskim papistom przypisana)”, napisanego przez Cypriana Norwida niemal dokładnie w połowie XIX wieku. W utworze tym autor krytycznie i nie bez ironii opisuje niektórych współczesnych mu współwyznawców, którzy skupiając się na ziemskiej potędze Kościoła jako instytucji, sprzeniewierzają się powołaniu członków Kościoła rozumianego jako Mistyczne Ciało Chrystusa. Pisze m.in.: O! katolicy szanowni... ta wasza / O Chrystusową potęgę obawa / To jeszcze resztki wnętrzności Judasza, / Co się po świecie rozwlekły jak lawa – – / To Piotrowego odłamek pałasza, / Co, przed zaparciem się, z pochew dostawa! Niewłaściwe, zdaniem Norwida, pojmowanie istoty Kościoła oraz posłannictwa chrześcijan w otaczającym ich świecie bardzo ostro nazywa poeta resztkami wnętrzności Judasza, przywołuje też próbę zbrojnego oporu Piotra – jak wiemy, zanegowaną przez Jezusa jako niezgodną z Jego nauką.

W dalszej części utworu poeta dopowiada, że zamykanie wiary w „umarłe formuły” (jak pisał Norwid, nie o wierze zresztą, w innym utworze), ciasne, niejako samoograniczające się rozumienie Kościoła przypomina postawę tych, którzy zabili Chrystusa, a potem pilnowali Jego grobu, by nic nie zakłóciło ich spokoju po „rozwiązaniu problemu” Jezusa z Nazaretu: Gdybyście wiarę mieli, to już dawno / Widzielibyście, że glob jest kościołem, / Który ma oną bazylikę sławną / Piotrową niby ołtarzem i stołem... / Ale wam trzeba Kościół w ołtarz wcisnąć / I zamknąć – – i straż postawić przy grobie, / Żeby za prędko nie mógł Bóg wybłysnąć... Jak widać, mamy tu do czynienia z pewnym paradoksem: według Norwida „katolicy szanowni” (jak nie bez ironii pisze w tym utworze nieco wcześniej) niejako starają się ograniczać Boga, wcale nie dążą do Jego zwycięstwa i chwały, ponieważ to zburzyłoby ich dotychczasowe życie, wyrwało z utartych schematów myślenia, oceniania i postępowania, zmusiło do jednoznacznego opowiedzenia się po którejś stronie. Tymczasem oni mają własną wizję Boga i tego, jak ma On działać w świecie, mają też, rzecz jasna, własny pomysł na życie, w którym Bóg jest tylko dodatkiem.

Jednoznacznie krytyczne oceny niektórych XIX-wiecznych chrześcijan wieńczy niezachwiana wiara podmiotu wiersza w to, że Chrystus pokona nie tylko śmierć, lecz także wszelkie ludzkie słabości, grzechy, zaniedbania i nadużycia, że na pewno zmartwychwstanie i powróci: Czekajcież... wstanie On – – w cało-osobie. Bóg na pewno przyjdzie, będzie Emmanuelem (to pochodzące z języka hebrajskiego imię znaczy tyle, co ‘Bóg jest z nami’), a człowiek musi jedynie otworzyć się na Niego, uznać w Jezusie Zbawiciela i w pokorze zgodzić się na Boży plan względem siebie.

Wszystkim czytelnikom „Idziemy” życzę tego, by w Wielkim Tygodniu z wiarą, ale i pewnością czekali na to, że Wstanie On, a później, by doświadczyli tego, że już świtają promienie / Przez rozsadzane grobowca kamienie…

dr Tomasz Korpysz
Idziemy nr 14 (497), 5 kwietnia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter