29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Norwidowski konkurs poetycki

Ocena: 0
781

W ciągu siedemnastu lat setki poetów mierzyły się z dziedzictwem Norwida i próbowały wejść z nim wjakiś rodzaj dialogu.

fot.wikimedia.com

Jak już kiedyś Państwu pisałem, od kilkunastu lat wiosna upływa mi pod znakiem poezji. Z racji tego, że jestem jednym z jurorów organizowanego od 2003 r. przez Książnicę Pruszkowską Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Cypriana Kamila Norwida, rokrocznie czytam kilkaset wierszy nadsyłanych na ten konkurs. Na rekordową pod tym względem edycję z roku 2005 nadesłano aż 358 zestawów, z których każdy składał się z trzech utworów. W ciągu około miesiąca przeczytałem wówczas prawie 1200 wierszy… W tym roku było ich mniej, ale i tak długie godziny spędziłem na lekturze utworów nadesłanych przez poetów z całej Polski.

Zgodnie z regulaminem na konkurs należy przysłać złożony z trzech utworów zestaw nigdzie wcześniej niepublikowanych wierszy, z których przynajmniej jeden to „wiersz o Norwidzie lub inspirowany jego życiem, twórczością bądź stylem”. Ta formuła niejako wymusza na jego uczestnikach głębsze zapoznanie się z osobą i twórczością autora „Promethidiona”. W ciągu siedemnastu lat setki poetów mierzyły się więc z dziedzictwem Norwida i próbowały wejść z nim w jakiś rodzaj dialogu. To bardzo cenny „skutek uboczny” naszego konkursu: twórczość ta jest wciąż na nowo odczytywana przez kolejne pokolenia czytelników i zarazem poetów.

„Norwidowskie” wiersze uczestników konkursu są tak różne, jak różni są ich autorzy. Co roku znaleźć można wśród nich zarówno np. parafrazy najbardziej znanych utworów Norwida, należących do szkolnego kanonu, jak i próby naśladowania stylu poety czy też spojrzenia na świat współczesny jego oczami. Nie brakuje też wierszy niemal hagiograficznych: podkreślających wielkość iniezrozumienie twórczości patrona konkursu, aktualność jego opisów i oceny świata itp. (akurat takie utwory zwykle są najsłabsze). Bardzo rozmaite są także formy nadsyłanych wierszy: od kunsztownych, wpisujących się w kanony sonetów czy haiku, a z drugiej strony choćby ballad stylizowanych na pieśni dziadowskie aż po wiersze wolne, niemal ostentacyjnie łamiące wszelkie formalne rygory.

Tegoroczny konkurs był specyficzny: wprawdzie znakomita większość nadesłanych utworów powstała przed pandemią i związaną z nią kwarantanną, ale jurorzy czytali je już w ich trakcie. I znów okazało się, że literatura, dobra poezja, w tym zwłaszcza poezja samego Norwida i wiersze z nią dialogujące to znakomita odtrutka na bieżące problemy otaczającego nas świata.

Po raz kolejny piszę o pruszkowskim konkursie (który już na trwałe wpisał się w krajobraz współczesnego polskiego życia literackiego), aby czytelników „Idziemy” zachęcić do kilku rzeczy.

Po pierwsze, do uczestnictwa w konkursie za rok. Każdy z Państwa może przecież podjąć próbę opisywania swoich doświadczeń i wyrażania swoich emocji w poezji. Zapewne wiele osób tak robi, warto więc podzielić się tą twórczością z innymi.

Po drugie, do sięgnięcia po tomik pokonkursowy, kiedy już się on ukaże (wydaje go Książnica Pruszkowska). W tym roku szczególnie polecam go Państwa uwadze, ponieważ po raz pierwszy tak liczne są wśród wierszy nagrodzonych i wyróżnionych te, które nawiązują do Norwida. Po raz pierwszy też I nagrodę uzyskał zestaw w całości złożony z utworów „norwidowskich”. Myślę, że byłoby dla Państwa interesujące zobaczenie, w jaki sposób współcześni poeci wchodzą w dialog zXIX-wiecznym mistrzem

Po trzecie wreszcie, do stałego kontaktu z twórczością Norwida. W okresie kwarantanny mamy może nieco więcej czasu – warto go wykorzystać na lekturę. A teksty Norwida czytać warto zawsze, nie tylko w obliczu pandemii.

Idziemy nr 19 (759), 10 maja 2020 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter